h1

arabasız gidilemeyecek bir yerdeki bir konsere arabasız nasıl gidilir

1 Ekim, 2006

Burada kimle konuşsam hepsi aynı şeyi söyledi, araba kirala. Şimdi saatlik kiralanan arabalar var, park ettiği yerden alıp aynı yere bırakıyorsun. Onlardan al dedi bahsettiğim herkes. Ne garip, TR’de olsa herkes giden bir tanıdık bul, yoksa arabalı bir arkadaşını ayart derdi. Tam göstergesi işte, bireysel ve toplumsal yaşamanın.

Buraya arada bir şöyle bir göz atanlar bile biliyordur, ben bu konseri Haz.’da İstanbul’da boğaz kıyısında görmeyi istiyordum aslında. Olmadı. Sonra Girit’te bir konferansa gideyim, giderken Atina’daki konsere gideyim fikri de hayal kaldı. Sonra buraya gelince çekinerek baktım, sonbaharda bu ülkede devam edecekti turne.Bir sürü yere geliyor da benim büyük şehrim yok aralarında. New York yakınlarında bir plajda çalacakmış. Oraya mı gitsek? Ama oraya gitçez, kalcaz, Queens’in bir ucunda bilmediğim yerlere ulaşçaz, macera ama aynı zamanda çok masraf ve gidip gelmesi riskli. Virginia’da Bristow diye bir yere gelecekmiş. Yakın mı acaba?

Virginia bizim şehrin güneyinde başlıyor. Burası zaten bir şehir-eyalet ve daha önce dediğim gibi kurtarılmış bölge, %90 Demokrat (Bush %10 bile oy alamıyor). Virginia ise çok büyük ve tam kırsal.

Bristow yakın sayılırmış. 1-1.5 saat ama arabasız gitmenin imkanı yok, nasıl işse nalet ülkede. Demek ki 1-bilet bulunacak, 2-gidecek yol bulunacak. Giden tanıdığım yok. Zaten öyle herkesle gitmem. Araba kiralamak saatlik bile olsa kaydol, aylık aidat, şu bu, çok pahalıya çıkıyor. Zaten biletler ucuz değil. Biletler de en üstlerde kalmış ve orası için çok pahalı. İki alternatif yol var ama: ebay ve craigslist diye bir ilan sitesi. ebay’de normalinden ucuza bulmak zor ama craigslist’te zamanında bilet alıp da gidemeyenler satıyor ve aldıklarının üstüne satamıyorlar. Anlayacağınız 2. el bilet büyük bir pazar.

Ben de şöyle sinsi bir plan kurarım: Önce ucuzca bir fiyata 2 bilet alırım craigslist’ten. Satan adamla buluşuruz, değiş tokuş tamam. Sonra onu aynı fiyata, alanın beni de götürmesi şartıyla satarım. Bir de kendime bilet alayım iyice bir yerde. Ama tek bilet pek satılmıyor, herkes ikişerli aldığı için. ebay’de gözüme kestirdiğim bir tane var, onun açık artırmasına katılırım. Son 5 dk.’ya kadar yolunda herşey, fiyat iyi, durgun. Sonra biri artırmaya başlar, ben de. Hele son 1 dk. karşılıklı artırırız, tam bitecek ve çok da fena olmayan bir fiyata alacakken 1 sn. kala o artırıp kazanır. Hadi be derim. Ama sadece birkaç saniye sonra birisi mail atar ve 1 hafta önce verdiğim ilan için “hala bilet arıyorsan ben satabilirim” der. (hatta artırmanın bitiş saati 20:15:46, mailin atılış saati: 20:15:38). Benzer yer, biraz daha ucuz fiyat. Kader böyle birşey.

Zorla beklenen günler-saatler geçer, biletleri sattığım ve beni götürecek kişilerle buluşuruz. Bulgar bir oğlan ve Amerikalı karısı. Bir de oğlanın işten arkadaşını alırız. Yanında buzlukta biralar ve bir Scotch viskiyle gelir o da. Gerisi bildiğiniz gibi. Geç kalmak dışında çok güzel geçer.

Çıkışta başka kapıdan çıkınca devasa parkalanında arabayı bulamam tabi. İki kere etraftaki yabancılardan (2.si konser ekibinden) telefonlarını rica ederek ararım Bulgar oğlanı. Sonunda bulunca trafik yürümediğinden orada 1 saat kadar takılıp içeriz. 2’ye doğru eve gelirim, sarhoş bir vaziyette, ama tamamen müzikten. Bu benle hep kalsın isterim.

Reklamlar

One comment

  1. hep senle kalır zaten..
    ben yarım yamalak ödevler ve uyku ihtiyacıyla başlıyorum haftaya..
    xxBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s