h1

Yavrum Be!

6 Nisan, 2007

Meğer dizi sona ermiş. Kimse de söylemiyor. Benden başka seyreden yok galiba. O zaman konuya gelirken hızlı bir özet geçelim:

Mafi, etrafında gördüğü haksızlıklara dayanamaz, kendince hakarayışına soyunur. Maaşları ödemeyen atölye sahibini soyar, maaşları dağıtır, dolandırıcı kooperatif sahiplerinin de başına aynı şey gelir, vs.. Bir süre sonra bu olaylar birleştirilir, medyanın da ilgisini çeker, Robin Hud ismi atılır ve olay olur, ve tabi polis de alarma geçer. Çinar, yapma der, Mafi inkar eder, tersler. (Arıza’yı haksızca tutukladığı için) Kendi arabası da çalınan Selahattin Başkomiser gurur meselesi yapar, Çinar vurulup gideceksin pisipisine, gel teslim ol, birkaç ayda çıkarsın der, Mafi artık reddedemeyince pişman değilim ki teslim olayım der, Çinar onu tutuklamaya karar verir, Mafi kaçar, Aksak’ın bulduğu bir takada saklanır. Ama sonra hep kaçarak yapamayacağını anlayıp Çinar’in da özlemiyle teslim olur. Savcı, avukat olumludur, soyulanlar şikayetlerini geri alır, 8 ay bekleniyordur, aile zor da olsa katlanacaktır, Çinar’la Mafi duruşmadan sonra evlenecektir, Aksak çoktan üzüntüden dağıtmıştır. Duruşma günü son anda kaymak hakim değişir, bir gestapo gelir, herkes senin gibi yapsa anarşi olur be der, 4 hırsızlıktan 3’er yıl, artı 4’te bir artırımla 15 yıl verir. 12 yıldan fazla yatacaktır. Tüm sevenlerine bir balyoz iner, Çinar’ın önerip durduğu yasalara bağlılık yolunu ve adalete inancı biraz fazla düzgün bulmamız boşuna değildir. Olsun, daha temyiz vardır. Ama temyizde de sonuç değişmez ve karar onanır, benim de mideme büyük bir yumru yerleşir.

Hala dağıtık duran Aksak “Mafi’yi Çinar’in askı içeri soktu, benim askım çikaracak” der, böyle gözlerini aça aça. Mafi cezaevi arabasıyla Çankırı’ya sevkedilirken maskeli biri arabanın lastiğine ateş eder, şoför polisi ve iki jandarmayı etkisiz hale getirir, Mafi’nin bulunduğu bölmenin kapısını açınca maskeyi çıkarır. Çinar! Yavrum be’yi ilk o zaman patlatırız. Sanki ’50’lerde bir Anadolu sinemasında Errol Flynn’in kızı kötü korsanların elinden kurtardığı sahnedeyiz. Salon alkıştan inliyor. Neredeyse tezahürat yapacağız Çinar Çinar diye.

Komiser yardımcısı Bünyamin’in evinde saklanırlar. İşte sürekli rol yapmak zorunda kalan Bünyamin üstelik hoşlandığı Polis Leyla evine gelmek istediğinde özür dileyerek reddetmek zorunda kalır. Üstelik, “ama bu kadar yeter, bana bir tepki ver” diye eve gelen kıza da bir an önce gitsin diye “ben birşey hissetmiyorum” der. Senaryo icabı. 2. Yavrum be’yi de o hakeder. Ve bu gece yarım bıraktıııın dizeleri eşliğinde içilen her kadeh tüm Bünyaminlerin sağlığına içilir. Eğer hala bir yerlerde yaşıyorlarsa..

(demiştim ama di mi, Çinar’la Mafi sonunda Zapatistalara katılacak diye..)

Reklamlar

5 yorum

 1. ben henüz 45. bölümde olduğumdan son 5 bölümden bahseden olursa ömür boyu yasaklılar listesine alacağımı nazikçe bildiririm.


 2. Simon Bey,
  Yazınıza eklediğiniz yorumu okuyana kadar, “oohooo, nerelerde kalmış daha” diye düşünüyordum ve de iyilik yapıp(!) sonunu anlatacaktım ki, son anda kurtuldunuz elimden.=))
  Yine de geçen seneki heyecanı ve bir sonraki haftayı iple çekerek seyretmeyi bu sene çook aradığımı söylemeliyim. Keşke, geçen sene bitseydi dizi; bir kuyruklu yıldız olarak hatırlanırdı.


 3. sizin gibi okurdan korkulur.

  geçen yıla göre biraz kalite düştü. belki biraz kaçınılmaz olarak (bir aşkı daha fazla hoplatamazsınız), ama bu kadar zengin kişilik arasında daha dolu dolu bir içerik olabilirdi yine de. kalitenin düşmesiyle meyhane sahnelerinin azalması arasında bir paralellik kurulabilir mi dersiniz?
  yine de genel olarak kurgu hoşuma gitti. şu yukarıda anlattıklarım filan. (ve sabit, kanun koyucu ve koruyucudan yana türk dizisi mantığını izlememesi.)


 4. “Hırsız-Polis” seyrettiğim (başından sonuna, hiç kaçırmadan) tek diziydi. Şimdi yeniden CNBC-e dizilerine döndüm, çok şükür!
  Ve evet, haklısınız “bir aşkı daha fazla hoplatamazsınız”! Uzayınca, senaryo sarktı; toplamak için tuhaf manevralar yaptılar, bazısı oldu, bazısı sırıttı. Yine de oyuncuları ile, değişik konusu ile ayrı bir yeri var, diziler aleminde.
  Sonunu seyredin, ne diyeceksiniz?


 5. Lütfen asagidaki makaleyi Cezaevinde kalan tanidiklariniza ulastirin. Onlari unutmadik.

  http://www.derindusunce.org/2007/03/14/kotu-insan-uretme/

  Saglicakla kalinBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s