h1

2010: First Lady Gül, First Gentleman Clinton’a Topkapı Sarayı’nı Gezdirir

7 Nisan, 2007

Böyle bir yazının amacı ileride ben demiştim demekse ben bir safha daha ileri gideyim, şimdiden ileride diyeceğim ben demiştim’i diyeyim. Ben demiştim.

Gelecek başkanlık seçimi tahmininden bahsetmiştim şurada. 3-4 yıldır gelecek başkanın Hillary olacağını söylüyorum her fırsatta. Ki o zaman Demokrat adaylar arasında ‘kendine güven’ kitapları yazan Senatör Obama ve Cumhuriyetçiler arasında da neredeyse Demokrat, orta yolun adamı John Mc Cain yoktu. Olsun, hala en kuvvetli aday Clinton. Bir noktada ‘artık bir kadının B. Saray’a çıkma vakti geldi’ye dayanacak iş. ‘Artık bir siyahın çıkma vakti geldi’ye de dayanabilir (Obama) ama kadınlar siyahlardan (nüfusun %13’ü) bayağı daha fazla. Ne yazık ki kadınlar Clinton’ı pek sevmiyor, ve fazla şehirli, fazla doğu kıyılı bulunuyor ama olsun. Balon olup olmadığı belli olmayan Obama ve geçen seçimi kaybeden Edwards’a göre daha inandırıcı.

Demokrat Parti adaylığını kazandıktan sonrası daha kolay bence. Artık bir Demokrat kazanacak seçimi. Çoğunluk ülkenin yurtdışındaki imajından utanıyor şu an. Mc Cain iki tarafın da güvendiği bir isim, ama Amerikalılar hep iyi görünen adamları seçer. Son birkaç seçimdeki başkanlara bakın, hepsi bir genel tipi izler, bir kısanın başkan olma şansı çok değildir. Hillary ise beyaz ırkın iyi görünen bir temsilcisi.

Gelelim TR’ye. ABD’de seçim 2008’de ve adaylar tartışılıyor. TR’de seçim? 3 hafta sonra mı dediniz? Bir yanlışlık olmalı. Biz niye adayları bilmiyoruz? Tamam, oylamayı biz yapmayacağız, ve seçtiğimiz icracı biri değil, sembolik Cumhurb. Ama onun bizim için önemi varsa bu kadarı da millete açıkça saygısızlık.

Neyse.

Merakta kalmayın ama siz, ben önceden söyleyeyim. Köşke Gül çıkacak. Erdoğan’ın tek derdi üzerinde uzlaşılacak ismi bulmak. Kendi çıkmayacak. O politik bir intihar olur. Kendisi üzerinde uzlaşılmıyor, bu belli. Ama Gül toplumun genel kesiminin daha yakın bulduğu bir isim. Tam bir devlet adamı. Erdoğan’la uyumlu. Eşi örtülü. Ama parti içinde örtüsüz ve oraya yakışır pek biri de yok. Hem bu da akp’nin tabanına mesajı olacak. Oraya örtümüzü gönderdik diye. Tek engel, kabinede Gül gibi birini ister Erdoğan.
Gerisi Radikal‘den: “Liderler zirvesi sürerken Hayrünisa Gül, ‘ilk eş‘ Bill Clinton’a Topkapı Sarayı’nı gezdirdi. ‘Bill’in Hayrünisa Hanım’a fazla yaklaşmadığı gözlenirken Bayan Gül de utangaç tavırlar sergiledi. Harem Dairesi’ni gezerken ikili arasında hiç konuşma olmadı.”

Reklamlar

3 yorum

  1. aynen oyle oldu. akp milletvekillerinin tumunun ve uzerine 14 oy daha gerekiyormus ama koske cikmasi icin.


  2. o bir saçmalık. bir deli kuyuya bir taş attı, 40 akıllı .. durumu. chp somut bir politika üretemediğinden ancak böyle ‘tıkama’ türü çözümler düşünebiliyor. bu oyuna bir kez girdikten sonra da (tayyip olmasın diye) dönemediler, gül’ün adaylığından sonra da. baykal bile “tüm ülkenin cumhurb. olsun” demiş (olacak diye yani). gerisinin bir oyun olduğu ne kadar belli bu sözden.

    bir de bakalım kim farkedecek diyordum. bir tek sen farkettin/hatırladın bu yazıyı.


  3. tebrikler, bilmişsin;)

    çankaya loto oynasaydın keşke, 1’e 6 veriyordu.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s