h1

demek hepimizin kurtuluşu ingiltere

6 Haziran, 2007

Hırsız Polis’ten bu anlam çıkıyor. Bir süre öncesinde Mafi ile Çinar arasında teslim olma sorunu vardı. Mafi’nin zenginden çalıp mağdura verme suçlarından dolayı teslim olmasını, cezasını çekmesini istiyordu Çinar. Yargıçlara, avukatlara sormuştu, 9 ayda filan çıkar diyorlardı. Mafi ise pişman olmadığından karşı çıkıyordu. Aynı zamanda bir sisteme inanış-hayır, inanmayış karşıtlığı.
En sonunda Mafi teslim oldu, mahkemeye çıktı, pis bir yargıç geldi, 12 yıl verdi. Temyiz filan da fayda etmedi. O zaman sistemi savunan Çinar’a da Mafi’sini kaçırmaktan başka bir çözüm kalmadı. Herhangi bir şekilde yakalanmak, ara bir çözüm, vs., olmadı, ikisine yurtdışından başka seçenek kalmadı. Başka hiçbir dizide göremeyeceğiniz şeyler.

Ama aileyi burada mı bırakacağız? Onları da aldılar yanlarına. Buradan çıkan sonuç? Bu ülkede kurtuluş yok bize, kapak ingiltere.

Sürpriz son diyordu kanal d’nin sitesi. Bakalım ne diyeceksin o sona diyordu ekmekç’anım. Ben de sürpriz olduğuna göre Mafi Aksak’ı tercih etmesin diye korkuyordum. 2 senarist kadından biri de aylar önce aksak’ın tarafını tutuyorum demişti hem. Olacak iş değildi tabi. Tamamen mutlu son olmasın sorununu meğer başka türde çözmüşler. Çok mantıklı olmayan bir sahneydi. Son bariz aceleye gelmiş, yoksa acı, efkar, gözyaşı potansiyeli pek yansımamış. Benim son sahnelerde gözüm yaşardı, o başka tabi.

Bir de benim aşağıda öngördüğüm sahne son bölümde gerçekleşmiş, Aksak, Fulya Teyzem’le Hayriye Enişte’min kapısını çalmış. Sanırım dizi boyunca ilk kez.

img_1725.jpgimg_1731.jpgimg_1712.jpg

Ve de Mafi’yle Çinar’ın kaçtıktan sonra yurtdışına çıkana dek orada burada saklandıkları, çadırda, kullanılmayan kıyı lokantalarında, boş bir villada uyudukları, bir markete geceyarısı girip aldıklarının parasını bıraktıkları tek başlarına iki kişilik özgür hayatları, hiç dizi sevmeseniz bile çok hoştu.

Reklamlar

9 yorum

 1. Neyse, konuşma yasağı bitti, sonunda.
  Bir ara ben de Mavi Aksak’ı tercih edecek diye korktum, doğrusu. Eh, öyle bir tercih olmayınca dramatik son yapmak için Aksak’ı temizlediler. Buna gerek var mıydı, bilemedim. Sanırım, artık bu dizinin devamı olamayacağı için son “bu” oldu. Bana kalsa, ben bu hikayeyi geçen sezon bitirirdim, o vakit tam bir parlak inci olarak hatırlanırdı. Uzayınca biraz havası kaçtı. Yine de, bu sayede Çınar’ın aşktan gözü dönmüş ve psikopata bağlamış hallerini (ki, bu haller T. Esen’e çok yakışıyor) ve Mavi’nin kavga etmeyi bırakmış sevgilisiyle mutlu olmuş, gülen hallerini (ki bunlar da Özlem’e çok yakışıyor) görebildik.
  Yine de Çınar, kanun adamlığında kaçaklığa terfi etmekle bir nev’i Zapaterolar’a katılmış sayılır ve bu da Simon Bey’in iyi bir senarist olacağı konusundaki iddiamı destekler niteliktedir.
  Ayrıca, Simon Bey yadellerde bunalıp duracağına sinemaya transfer olsa, daha faideli bir iş yapmış olacağı kanaatindeyim.
  İmza
  Çok Konuşan Ekmekçigüzeli.


 2. ben anlamadim bu yaziyi… 😦


 3. Ben olsam Aksak’ı tercih ederdim. Allahtan Mafi değilim, yoksa size de yazık yani.


 4. çavdar hanım, dün de yazmıştım, yayınlamamışım cevabı. evet, gerçekten de dramatik son için. ama işin kötüsü yeterince dramatik de değildi. durumun barındırdığı efkar çok hızlı geçiştirildi. çok acı olmasın diye hiç acı olmadı.
  timuçin esen’in psikopatlığı, hangi durumlarda mesela?
  2.sezonda, genel olarak katılsam da çok güzel bölümler vardı. son bölümlerdeki kaçak ikili çok hoştu mesela. bir de diyaloglar güzeldi.
  zapatistalar, doğru, teşekkür ederim. sinemaya transfer? düşünsem mi acaba? tasavvuru bile tehlikeli.


 5. NY hanım, diziyi hiç seyretmediğiniz için olabilir mi?
  tavsiye ederim, seyredin birara.
  yok seyrettiyseniz de geçicidr umarım.


 6. skör, bu aralar geceleri de oynuyor ya, ilk bölümlerde aksak bayağı farklıydı. arıza’yı da mafi’yi de polise yakalattıran, inatla ve zorla çinar’la mafi’nin arasına girmeye çalışan, pavyon kadınlarıyla eğlenen, babasına birçok zaman sert davranan bir kişilikti. sonradan saçlarının jölesi ve siyah boyası arttıkça (ki ikisi de farklı bölümlerde anıldı) yumuşadı, safi duygunun adamı oldu.


 7. Valla Simon Bey, ne etsem de hatırlasam şimdi “hangi bölümdü Çınar’ın psikopata bağlaması” diye?
  Hımm, acaba bu senenin başlarında Mavi Çınar’a kızmışken ve konuşmuyorken, Çınar içip içip Mavi’nin kapısında beklemişti de bileğine kelepçeyi takıvermişti, sonra da konuşmaya diye geceyarısı parka gitmişlerdi, orada aşklarının imkansızlığıyla kahrolmuşlardı.
  Yoksa bu geçen sene miydi?
  Aman yani, bir dizi seyretmeyi anca becermişken, hatırlamak bu kadar oluyor.
  Neyse, kısa keseyim, diğer Türk TV dizileriyle karşılaştırma imkanım yok, içim sıkılıyor,seyretmiyorum onları. Fakat, bu dizi kendi içinde oyuncuları, konusu, genel havasıyla çok başarılıydı.
  Zaten yine dizi seyretmiyorum.
  Yalan yalan yalan!
  Yine ve taa en başından beri “ER” seyrediyorum.
  Bunu da burada itiraf etmiş olayım.


 8. doğru, evet oralarda psikopattı. aksak’la anlaşmasını öğreneli beri. o parkta silahı vermişti hatta mafi’ye de kendine doğrultup çektiriyordu neredeyse tetiği. son birkaç bölümdeki beraber hallerinde çok sakindi de, hatta onu kaçırdığında bile, hatırlayamamışım oraları. diğer diziler harbiden dayanılmaz. en ufak bir orijinallik barındırmıyorlar. çok az bir sevimlilik, biraz güzellik var, o da en iyilerinde. veya dediğim gibi, başka hiçbir türk dizisinde sistem veya türk kurumları sorgulanmaz (en çok da sizin yargı).


 9. Evet, Çınar son bölümlerde sakin ve sevgi doluydu.
  Sanki, Mavi, artık sevilmeyi hakettiğine karar vermiş olarak Çınar’ın kendisini sevmesine izin verdiği için, Çınar da Mavi’yi o hep bütün dizi boyunca beklediğimiz şekilde sakin, sararak, sarmalayarak sevebiliyordu.
  Aksak da sakinleşmişti sonlarda, böylece onun ölümü de hüzünlü oldu.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s