h1

kaderimiz sensiz olsun

17 Kasım, 2007

kiev-scot.jpg
İskoçlar için son 10 yılın en önemli günü. Dünya Kupasının finalini oynayan iki takım da Avrupa Şamp.’ndaki gruplarındaydı, üstüne bir de çeyrek final oynayan Ukrayna vardı. Bu durumda elemeler başlamadan önce İskoçların bu üçlü arasından, özellikle de Fransa ve İtalya devlerinin arasından sıyrılmasını futbol takip eden kimse aklından bile geçiremezdi.

İskoçların çokça genç bir takımları var, tüm kadroda tek bir ünlü oyuncuları yok. Benim tanıdığım tek oyuncuları Manchester’da yedek bir genç. İtalyan veya Fransız takımının değeri onlarınkini rahat 10’a, 20’ye katlar. Ama işte grupta son maçları ve evlerinde İtalyanları yenerlerse gidiyorlar. Beraberlik İtalyanlara yeterken onları yenmek çok zor tabi. Ama tüm ülke bir inanç yumağına dönmüş. Mucizeyi daha önce gerçekleştirip Fransızları iki maçta da yenmişlerdi. Beraberlikte de küçük bir şansları var, Fransızların Çarş. Ukrayna’ya yenilmesi. O da olmayacak şey değil. Sonrası yine şöyle olabilir:

2669960-scot-foot.jpg

Adaların diğer tarafında koca İngilizlerin şansı ise İsrail’in elinde. Yarın (bugün) İsrail Rusya’dan puan almalı ki şansları sürsün, yoksa Hırvatistan’ı yenseler de işe yaramıyor.

Çarş. o maça elenmiş olarak çıkabilirler. O durumda Wembley’deki seyircinin halini merak ederim doğrusu. Baştan beri güvenilmeyen, bir nevi Şenol Güneş olan hocaları Steve McLaren kovulacak tabi.

Biz de Çarş. aynı durumda olabiliriz (inşallah inşallah). Ama o zaman bile McLaren’in alacağı tepkiyi görmez Terrim. O kadar kötü seçilmiş takımlar da çıkarsa, her maçta birçok hata da yapsa, oyun düzenini oturtamamış, takımı gençleştirme adına doğru dürüst hiçbir şey yapmamış da olsa, kendisi ülkenin en dokunulmaz figürlerinden. Ülkenin en güçlü spor yazarları bile onu ancak ismini vermeden eleştirebiliyor.

Gazete ve haber sitelerinde Terrim’in açıklamasının yeraldığı her haberaltı “imparator bizi gruptan çıkaracaktır” tipi insanın ülkeye güvenini zorlayan yorumlarla dolu. Yarın berabere kalırsak Norveç’in Malta’da puan kaybını bekleyeceğiz, o durumda bile benzeri mantıkdışı yorumların süreceğine eminim. (sanki Terrim alacak Malta’da Norveç’ten puanı). Jale Parla’nın Babalar ve Oğullar’da anlattığı Tanzimat edebiyatından bugüne süren baba arayışımızın nesnesi o.

Bense ilk günden beri aynı şeyi diliyorum, ‘bizi biraz yalnız bırakır mısın Terrim’. O kadar takımın önüne çıkıyor ki onunla gideceğimize gitmeyelim. Bu onun gitmesine yarayacaksa olsun, biz gitmeyelim. Zati hepsi bir Avrupa Şampiyonası, Dünya Kupası değil ki kaçmayacak olsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s