h1

maliye bakanlı’ı, achtung!

5 Ocak, 2008

Eğitim illa iyi birşey midir? Yoo, hiç de değil.

Maliye Bak.’nda devletin abd’ye master’a göndermek üzere olduğu birini tanıdım. Helali hoş olsun, işine yarayacak biri. Ama dediğine göre, gittiği Boston’da maliyeden tanıdığı 10-15 kişi varmış. Hatta gazetede çıkmış, devlet personeli Boston’da kötü kötü okullara gönderiyor diye.

Sonraki karşılaşmamızda başka biri daha vardı yanında. O da mastera gidecekmiş bir süre sonra. ‘İllinois veya Boston’a’ dedi. Niye oralar ve nasıl biliyorlar daha başvurmadan? Tanıdıkları hep oralarda diye mi? Adamı görseniz üzülürsünüz bu duruma. Okul paraları en az 15,ooo papeldir yılda. Bir o kadar da harcırah veriyor olmalı devlet bunlara. Üstüne buradaki maaşları da işliyor, ona karşılık birşey üretmeseler de. Aynı zamanda o mevkilere birileri alınıyor birçok zaman, yapılması gerekli işlerin yapılması için. Biz bu kadar zengin miyiz?

Paralel (ama asimetrik) bir başka örnek hatırlıyorum. Odtü’den iki hocam konferansa gelecekti bizim şehre. Bana otel sordular. Ben şehirdeki kalınabilecek düzeyde en ucuz otelleri söyledim, ama onlara pahalı geldi, şehir dışında bir yerde kaldılar. Çünkü bölümün parası o kadardı. Topu topu 3-4 gece için.

<>*****

Bakanlık girişindeki ilk odanın kapısında Berber Salonu yazıyordu. Çok normal birşey yazıyormuş gibi hem de. Aslında, o kadar çalışan dışarıda kestireceğine filan, zaman kazancı mı… yok, yine de garip. Hem, bir de kadın kuaförü yok sanki.

Aynı koridorun sonundaki camlı kapının üstüne bir A4’te “spor salonumuz açılmıştır. Salı-Perşembe günleri bayanlar, Pt.-Çarş.-Cuma erkekler için hizmette olacaktır” yazıyordu. Öncelikle, bir bakanlıkta spor salonu olması hoş tabi. Ama şimdi burada bir acaip durum var mı-yok mu? Yani, orada çalışan kadınlar, erkeklerin yanında aletli jimnastik (bu gerçi bana yer minderinde kurdele -ve lobut, top, çember- çeviren 16 yaşındaki incecik kızları çağrıştırıyor) yapmaktan rahatsız olurlar mı-bu hesaba katılmalı mıdır-ona göre mi davranılmalıdır? Oradaki erkeklerin onlara hep yiyecek gibi bakacak olmaları mıdır kabul edilen durum? Peki bu durumda, o aynı erkeklerin mastera gittikleri üniversitelerin spor salonları nasıl davransa’dır? Mesela, maliyenin yoğun olarak beslediği küçük Boston üniversiteleri de benzeri haremlik-selamlık düzene mi geçmelidir? Yoksa, maazallah mıdır?

Reklamlar

3 yorum

  1. Sağlık Bakanlığı’nın içinde de ayakkabı tamircisi görünce şaşırmıştık. Ama ondan burdaki gibi mazallahlık soru çıkmıyor 😛


  2. önyargılı olmak istememiştim ve baştan sanki doğal gelmişti. öyle bir havası var yazının. sanki havuz gibi diye düşünmüştüm (aslında sauna veya masaj salonu demeliydim). ama sonradan dur ya, havuz bile olsa normal değil gibi birşeyler geçti aklımda. sorun da o normallik-doğal gelmesi zaten.


  3. boston bakımından sorun yok. zira türk ve müslüman olmayan kadınlar için endişeye mahal yok. onlara spor salonlarında yiyecekmiş gibi bakılabilir hatta taksim meydanında toplu olarak ırzlarına geçilebilir. tabi yoldan çıkmış türk kızlarına da (mesela gecenin onunda falan hala sokaktaysanız)hadleri bildirilir, biliyorsunuz.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s