h1

Yarın dünyanın kaderi belli oluyor

5 Şubat, 2008

Derdiniz küresel ısınma da olsa, Ortadoğu çalkalanması da, veya güneydoğu sınırlarımız veya yoksul ülkelerin borçları veya küresel dünya düzeni, önemli bir ucu mutlaka abd’den geçiyor. (Örneğin, abd’nin BM’yi ne kadar çok konuda tıkadığını tahmin edemezsiniz).

Tabi, diyebilirsiniz ki tüm politikayı bir kişi belirlemiyor ki kongresi var, abd siyasetinin çemberleri var, uluslararası şirketler ve çıkar çevreleri var. Bittabi ama başkan ve çevresindeki küçük grup da bu ülkenin çizdiği yolun önemli bir parçasına karar veriyor.

Başkanı belirleme yolundaki en önemli gün de (en azından bu seçimdeki en kritik gün) yarınki geniş önseçimler. Cumhuriyetçilerde aday belli oldu gibi, John McCain, ama demokratlarda durum Hillary ile Obama arasında başabaş gibi.

Uzun bir süredir bu seçimde demokratların kaybetmesi zor diyordum. Bush’tan sonra. Bunun önündeki tek engel de aday olursa McCain olabilir diyordum. Bir cumhuriyetçi olarak ılımlı, demokratlara yakın ve ortada bir profil çiziyor McCain (gerçi sanırım gerçekte pek o kadar ılımlı da değil). Yani başkanlık seçimi için çok uygun bir aday. Ama yeterince şahin olmadığı için de partisinin önseçimini kazanmak açısından çok kötü. Ama belli oldu ki diğer adayların tanınmamasından ve iddialı aday çokluğundan yararlandı.

İlginç bir geçmişi var McCain’in. Vietnam’da savaşmış ve 6 yıl esir kalmış, işkence görmüş. İki seçim yani 8 yıl önce de kılpayı ve çeşitli iftiralar sonucu kaybetmiş Bush’a (kötüler de ne şanslı oluyor, ondan sonra da Al Gore’u şaibeli bir seçimle geçmişti Bush).

Diğer taraftan geçen seçimden, yani 4 yıldan beri bu seçimde Hillary’nin başkan olacağını iddia ediyorum. Ama geçen seçimde John Kerry gibi kötü bir aday (Bush’a kaybetmek de kolay iş değil) çıkaran demokratların bu sefer iki iyi adayı var. Barack Obama’ya iki yıl önce ‘kendi gücüne inan’ tarzı bir kişisel gelişim kitabıyla ortaya çıktığından belki, bir türlü ısınamadım. İçlerinde en fazla değişimden bahseden, en farklıları belki. Ama bahsedip durduğu değişimi nasıl yapacağı veya çıkar çevrelerini, politik tıkanıkları nasıl aşacağını bildiğini pek sanmıyorum.

Ayrıca, siyahların oyunu bile gündüz programları kraliçesi Oprah’nın desteğinden sonra alabildi. Hispanikler (bu kelimeyi çevirsek artık) ve yolsullar Hillary’yi daha çok destekliyor. Ben de kehanetim tutsun diye, bir de McCain’i yenme olasılığı daha çok diye Hillary’yi tercih ediyorum (çünkü cumhuriyetçi dediğin sonuçta neredeyse faşist gibi birşey. Ilımlı cumhuriyetçi de olsa olsa dyp filan ediyor).

Ayrıca, sempatik Bill’i first gentleman olarak görmek hoş olacak. Bir de bir kadın başkan bir siyah başkandan daha anlamlı bence. Bir daha bir kadının bu düzeye gelmesi de bir siyaha göre çok daha zor.

Bu resmi tatilde ev arkadaşım ve Obama-Hillary konusunda sürekli çekiştiğimiz Kate ‘is this not the best picture ever’ diyerek göndermişti. Ben de birgün bloğa koyarım demiştim. Bugün işte o gündür.

exandfuturepresidents.jpg

Reklamlar

9 yorum

 1. […] A Second Hand Conjecture put an intriguing blog post on Yarın dünyanın kaderi belli oluyorHere’s a quick excerpt […]


 2. McCain’in geçmişi de pek ılımlı bir insan yaratacak cinsten değil zaten.


 3. Hiç değişmemişler, desem abartı gibi olacak, ama, öyle.
  Aynı gülmeler, gülümsemeler. Aynı duruş.
  Bakalım, neymiş dünyanın kaderi?


 4. adamın yaşadıklarının iyi tarafı, guantanamo’ya ve kullanılan işkence tekniklerine (mahkumlarda boğulma hissi uyandıran tekniklerin işkence olup olmadığını tartışan uygar bir ülke burası) sert tepkiler veriyordu. ama sonra beyaz saray’dan sus uyarısı aldı ve sustu.


 5. çok sevimliler, di mi? klasik, eğlencesinde, otunda hippi bir çift işte. sonra biri başkan oluyor, biri başkanlığa yakın.


 6. dün gece rüyamda gördüm bu ikisini. önce hillary kılkuyruk bir adamla çıkıyordu. adam uhuyla yerleri temizliyordu filan. sonra serseri bill beliriyordu, yavaş yavaş hayatına giriyordu. tom cruise oynuyordu bill’i 🙂


 7. Bir an önce şu sonuçlar belli olsa da, rüyalarından çıksalar bari!
  :-))


 8. hispanik denince, anlamını kavrasam da kavrayana kadar histerik, histaminik,kim panik? falan gibi anlam kaymaları oluşuyor bende. yerine ne önerilmiş diye bir taradım da, bir latino’yu bulduğuma göre, bulamadım sayalım.


 9. latino iyi ya. gerçi garip duracaktır türkçede. ama latin de gayet uygun. aklıma gelmemişti.

  rüyalarıma girmelerinden şikayetçi değilim ama çavdar hanımcım.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s