h1

Dünyayı Melisa Sözen kurtaramaz. Ama belki onla ikimiz kurtarabiliriz.

17 Ağustos, 2008

Nişantaşı’nı geziyor Melisa Sözen. 200’ün (o da en aşağı, muhtemelen 300-400’ün) altında olmayan ayakkabıları deniyor, organik diye. (Takımları 700 papel olan) Sarar’ın organik giysilerini öğreniyor. İnsanın elektriğini alıyor denen yatakları tanıtıyor. Ne güzel diye seyircilere öneriyor hep. Yeşil pazarlama da böylece kendine balık bir tanıtım yolu buluyor. Tabi TR’nin asıl yeşil pazarlaması azcık farklı bir yeşil tonunda, ama bu yeşil tonu da çok hızlı büyüyor.

Bizim pazarda organik tişörtler satan bir adam varmış, 3.5’a. Bu akım gittikçe büyüyecek belli ki. Organik tişört giymenin çevreye olan katkısıyla veya A tipi Arçelik almakla herhangi birşeyin kurtulacağını sanmıyorum. Karbon tüketimini ciddi oranda azaltmak istiyorsak yapmamız gereken ilk şey, kömürle çalışan termik santralleri kapatmak. HEMEN!

Birkaç ay önce orada metroda reklamını görmüştüm birgün, kömür enerjisinin. Verimli, ekonomik, zart zurt dedikten sonra cleaner diyordu. Clean diyemiyordu, ancak daha temiz (“alternatiflerinden temiz” anlamında değil, “eskiye göre daha temiz”). Fa$ington her türlü politikanın belirlendiği, her sektörün kendi lobisini yaptığı bir yer tabi. Buş yönetimi birkaç yıl önce temiz kömür hareketini başlatmış meğer. Bu, sonu görünen bir sektörün açıkça ‘kendini temize çıkarma’ çabası. Sıfır emisyonlu kömürlü termik santral projesi bile çıkan karbon içeren atıkları ancak yeraltına depolayabiliyor, o yüzden aynı nükleer santral gibi çevreciler tarafından önerilmiyor. Yine de bundan sonra kömürlü termik santral kurulacaksa ancak ve ancak öyle kurulmalı. Ama bu da varolanların durumunu kurtarmıyor.

Gerekirse elektriksiz kalalım, gerekirse ekonomimiz kötüye gitsin, daha az paramız olsun. Ama artık kömür kullanmayalım. Hayat, bu zorlu gözüken ama aslında ne kadar kendisini açık eden kararları almaktan ibaret. Bunu Melisa Sözen de anlarsa bir gün, evet ancak o gün onunla mutlu olabiliriz. Yoksa bu saflıkla işimiz zor.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Yarından (pazar) sonra Olimpiyat tarihi Dara Torres’i özel bir kareye yazabilir (yazacak aslında, sonuç ne olursa olsun). 50 metre serbestte yarışacak, yarı finalden en iyi dereceyle gelen yüzücü olarak. Kendisinden sonra 2. gelen kız 16 yaşındayken Dana Torres 41 yaşında.

84’te (6 olimpiyat yani 24 yıl önce), 92’de ve 2000’de bayrak yarışlarında altını var. 2000’de bireysel yarışlarda 3 bronzu. İki kere sporu bırakmış, 2 yıl önce anne olmuş. Burada 4×100 serbest bayrakta gümüş alan takımdaymış ve yarıştaki en iyi 2. dereceyi yapmış. 50 metre serbestte Amerikan rekorunu geçenlerde, ilk kırışından 26 yıl sonra tekrar kırmış. Vay anasını diyorum. Kadın anneymiş ya, o bakımdan.

ekle: Dara Torres milim farkla önde gidiyordu. Son kulaçta yanındaki Alman kız da aynı anda dokundu, 1 salise farkla altın aldı. Dara Torres gümüş, 16 yaşındaki Avustralyalı bronz aldı. Ama hikaye orada bitmedi. Ödül töreninden sonra diğer ikisi foto. çektirirken Torres kayboldu. Meğer sonraki yarışta, 4×100 karışık bayrakta yarışıyormuş. Avustralya açık farkla önde gidiyordu, son yüzen Torres havuza girdiğinde. Torres farkı biraz kapattı, zorladı. Burada yüzülen en iyi 100 metreyi yüzdü, dünya rekorundan çok daha iyi; ama az farkla 2. oldu takımı. 3 gümüş alarak kapadı olimpiyatı.

Reklamlar

4 yorum

  1. Reklamlarını gördüm de programa hiç denk düşmedim. “Yeşil” olmak, yeni trend ya, işte o magazin yeşillikleri de ondandır.
    Bence, kıyma Melisa’ya! Hoş kız, bir daha düşün istersen.:))


  2. iyi niyetli bir program. ama pek iyi hazırlanılmamış ve yetersiz. satıcılara sormak dışında hiçbir araştırma yapılmamış. fazla saf bir bakış.
    melisa için… valla, ben koşullarımı ortaya koydum.


  3. Melisa Sözen kim? Google’dan mi bakmali?


  4. yorum bırakana dek bakılabilirmiş de. benim anlatmamdan da kısa olur.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s