h1

Bodrum’a görevli gidecek vekil aranmaktadır.

13 Kasım, 2008

§ Eğlenceli haberleri atlamamalı: Bodrum’a balık çiftliklerini araştırmaya giden 14 milletvekili ve birkaç uzman teftiş için lüks bir yatla denize açılmışlar. Sıcak ve güneşli havada bazı milletvekilleri uyuyakalırken 4 milletvekili ve 3 uzmanı çok kötü deniz tutmuş. Geziden sonra bir beach restoranda bir işadamının davetlisi olarak yemek yiyen vekillere ayrılmadan 5’er kilo çipura hediye edilmiş.

9 yanlışı bulun gibi oldu, ama ben işin başlamadan öncesiyle ilgilendim. Geziye gidecek vekillerin seçimi nasıl mesela. Liselerdeki ‘Pazar günü Bergama’ya gezi düzenlenecektir’ duyurusu gibi panoya ilan mı asıyorlar: Çevre Kulübü 11 Kasım’da Bodrum’a gezi düzenlemiştir. Güzel havada tekne gezisi, beach’te öğle yemeği ve 5’er kilo çipura, hepsi dahil: hehe, tabi ki toplanan vergilerden.

§ AKP iktidarda oldukça savunma bakanı olacak olan, ANAP mirası Vecdi Gönül önce “iyi ki mübadeleler oldu, ya ege’de yunanlılar, yurtta ermeniler olsaydı, maazallah ulus devleti kuramazdık” demiş. Sonra tepkileri alınca da “ben o günki yabancıları kastettim, bugünkileri değil” demiş. Sevsinler. Bugünki 3-5 bin Yunanlı ile onlardan biraz fazla Ermeni’yi tabi seversin. Tamamen kaybolmasınlar zaten, yoksa nasıl açıklarsın bunu dışarıya… Ama ya, 2 milyon Ermeni, yarım milyon Yunanlı olsaydı şimdi yurtta… O zaman görürdük seni.

Bu arada, kilit noktaları tutan ve daimi bakan Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu ve Vecdi Gönül, AKP’nin, en gerici ve milliyetçi ANAP’ın devamı olduğunun göstergesi bence.

§ Beşiktaş’ta, üniversite öğrencilerinin kaldığı bir kız yurdunda kalanlar, emniyete ve valiliğe yapılan ihbarlar nedeniyle il emniyet müdürlüğünden gönderilen bir görevli tarafından sorgulanmış. Kızların hamile olup olmadığı, sarhoş olup sokakta nara atıp atmadığı ve yurda erkeklerin girip girmediği sorulmuş. Dııt! Yine yanlışsınız bay yanlış. Yine bir 9 hatayı bulun sorusu.

Üniversite öğrencilerinin %90’ından fazlası 18 yaşından büyük olduğuna göre istediğiyle yatma, hamile kalma, içki içme hakkı yok mudur? Hatta savunma yerine saldırıya geçmeli: Kız yurtlarında kalan anne adayları ve anneler için gerekli düzenlemeler yapılması şart olmalı. Her yurtta kadın doğum uzmanları ve bakıcılar çalıştırılmalı.

Sonra, kızlarla oğlanların ayrı oturtulduğu sınıflar haremlik-selamlık olarak görülüyor da kız yurdu-erkekler yurdu ayrımı nedir? Kızlarla oğlanlar aynı binada kalacak medeniyete sahip değil mi diyorsunuz? O zaman o şekilde eğitilsinler. Karışık yurtlarda kalmayan, hemcinsleriyle evde veya ailelerinin yanında kalan kızlar da staj yapar gibi bir yazı karışık evlerde geçirsinler. Yoksa mezun edilmesinler.

§ Son haftalarda artık gemi azıya alan, istediği gibi silahını ve cobunu kullanan polisle ilgili, belki de en suçsuz olduğu bir haber: iki polis nezarethanede bir sokak kadını ile kameralara yakalanmış. Suçüstü diyordu haber. Taraflarınca dövülen, vurulan, hatta öldürülen o kadar kişi varken bu nedir ki? Habere yazılan bir yorumda geçtiği gibi, o kameralar içeri atılanlara atılan dayakları kaydetmiyor herhalde, belki çıp laklığa duyarlıdır.

Bu gittikçe azan polis suçlarını AKP iktidarının artık devletle içiçe geçmesine bağlıyorum ben. Sokakta AKP’yi eleştiren dayak yiyor, çöpte başbakana lafeden pankart bulununca yakında oturan öğrencileri içeri alınıyor. Başbakan Ecevit iken bu olur muydu dersiniz? Tayyip ve politikaları artık içselleştirildi polis teşkilatı tarafından.

Sahi, birara AKP’yi övenler vardı. Seçimden önce filan. Ne oldu onlara?

§ Herkes hep aynı filmleri seyretmesin, hep aynı şeyler önerilmesin istiyorum. Birileri de kendi filmlerini keşfetsin, farklı şeyler denesin. Çünkü seyircilik de sanatın bir parçasıdır.

İst. Modern de fet iş temalı filmler. Hepsi ilgi değer.

§ İlgisiz ama belki öncesinde tekrar yazamam. Uğur Yücel’in dizisi haftaya Salı başlıyor. Fragmanlar o kadar hoş ki. Ama artık, iyi fragmanların arkasından vasat yapımlar çıkmasın, sağlam, güzel bir şey seyredelim hep beraber.

Reklamlar

4 yorum

 1. 2 sene karışık yurtta kaldım.bence çok iyiydi çünkü sadece kız yurdu olsa herkes bi rahat hissedip garip hallerde gezerdi, birbiriyle uğraşırdı fln biraz mide bulandırıcı.
  neyse özetle şimdiki kızlarla oğlanlar aynı binada kalacak medeniyete sahiptir efendim.


 2. 1 ve 2 ve 3 ve 4. bentler hakkında söyleyecek söz bulamıyorum, doğruya doğru.
  5. bentte de doğru demişsiniz de o farklı filmler öyle az sinemada kısıtlı zamanlarda oynuyor ki… Şöyle diyerek sıyrılayım; bu konuda gençlerin çabalarının gözlemcisi olacağım.:)
  6. bent hususunda hararetle ve merakla beklemekteyim.


 3. lofşim (en ideal ismini buldum), ben de yazarken sizin yurdu aklımdan geçirip pek de güzel oluyor demeyi düşündüm. sonra, orası geneli yansıtmayabilir diye böyle şeyettim. önemli bir kısmı bence kesinlikle öyle. olmayanlar da en ufaktan eğitilsinler ve kızlar oğlanlardan korkmadan büyüsün artık.


 4. eh işte tam da benim dediğim bu, çavdar hanımcım. büyük sinemalarda ve çok yaygın oynasalar zaten o çok bilinenlerin parçası olurlardı. yani, yakalaması zor birçok zaman, ama varlar. hele ki istanbul’da çok var (istanbul modern’in programı gibi). o yüzden farklı şeyler seyretmek de bir sanat diyorum.

  öğrencilerine filmler gösteren mimarlıktan bir arkadaşım da aynı şeyi söyledi geçen gün. bazı şeyleri hepsi biliyor, bazı çok önemli şeyleri hiçbiri bilmiyor diye.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s