h1

Bir halk otobüsü kendi varlık nedenini sorgulayabilir mi bakalım?

12 Ocak, 2009

Ülkenin en büyük pisliği Gökçek bir adet olumlu iş yapmış -15 yılda-; bazı çok dolmayacak hatlar için koca koca otobüsler kullanacağına midi-büsler almış. Ama nedense onları halk otobüsü olarak işletiyor (‘nedense’nin karşılığı aslında biliniyor tabi). Bir biletçi baş tarafta oturmuş para kesiyor. Mantıklı düşünürseniz o adamın oradaki varlığına yabancılaşıp kendinizi Hindistan gibi fantastik bir ülkede sanabilirsiniz-.

Otobüsün arka tarafına doğru birçok cama yapıştırılmış çıkartmalarda “Biletinizi yolculuk sonuna dek saklayınız. Biletini gösteremeyen yolculara 20 bilet ceza kesilecektir” yazıyor. Tanıdık cümleler. Ama bir o kadar da saçma:

1. Ceza kesemezsin çünkü kontrolörün yok. Bizde öyle bir sistem olmadığı gibi kolaysa yüzlerce hatlık, hergün milyona yakın insanın bindiği otobüsleri denetle. İstersen binlerce kontrolör al, ama o zaman da pek yiyecek para kalmaz.

2. Ceza kesemezsin çünkü o bir özel teşebbüs. Ne zamandan beri kamu, özel teşebbüs-halk ilişkilerinde araya hukuk, bir kurum, vs. girmeden böyle ceza kesebiliyor? Diyelim bir dolmuştan iniyorsunuz, yanınızda biten polis memuru “paranızı ödememişsiniz, 100 lira ceza verin” diyor.

3. Ceza kesemezsin çünkü o otobüslerde direk o bileti kesmekle görevli biletçiler var. “Unutmuşum, kimse hatırlatmadı.” “Ben uzattım, ama biletçi o sırada telefonda konuşuyordu, bana bakmadı bile.”

4. Ceza kesemezsin çünkü biletiniz yoksa bunun en muhtemel nedeni, ödediğiniz paranın biletçi/şoför/otobüsün işletmecisinin cebine gidecek olmasıdır. Bu sistem toplu taşımacılıktaki en kolay, en eski para içleme sistemi. Piriştina sayesinde İzmir’de 5 yıldır şoförlere para vererek binebiliyorsunuz otobüse, adamın kartını bastığını da görüyorsunuz. Burada ise diyelim bilet kesilse bile o koçanlar nereden geliyor, denetleniyor mu, ne kadarı güvenilir, bu sistemden kimler besleniyor, bunun da bir ucu Ankaraspor’a dayanıyor mu mesela…

Sanki otobüsü bir Avrupa ülkesinden getirip üzerindeki çıkartmaları da aynen Türkçe’ye çevirmişler. İşte o kadar beceriksiz insanlarla yönetiliyor ki bu belediye, en ufak noktasında bile böyle saçmalıklar çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s