h1

bi daha olmasın!

25 Mart, 2009

Radikal’in internet sitesi Gökçek haberinden geçilmiyor. Bir zamanlar Hürriyet’in sayfasında ne kadar taciz haberi varsa (ya da hala var, bilmiyorum) şimdi Radikal’de o kadar çok Gökçek. Ardı ardına bomba haberler. Gökçek başbakanlığa bile bilgi vermiyor! Gökçek Dündar’la Birand’ı tehdit etti! Seçimden sonra hadlerini bildireceğim demiş. Oha! Bu gücü nereden buluyor, seçileceğine nasıl bu kadar emin? En son da “Gökçek gidecek sol gelecek” diye afişlerle donatmış şehri. Bu öcüyle almıştı zaten geçen seçimleri. İnanılır gibi değil; bu adamın, psikoloji araştırmalarına kaynak olacak haddede (bakalım deneğimiz seçilmek için eşine 400 volt cereyan verecek mi?), kazanmak için yapmayacağı şey yok.

Gücü nereden buluyor, nasıl bu kadar emin sorusuna gelince, çünkü şimdiye dek hiçbir hizmet götürmeden oylarını artırdığını gördü. Kabul edelim, adamın en çalıştığı dönemi bu son 5 yıl. Öncesinde hiçbirşey yapmadan %55 aldı. %55 demek, etrafınızdaki 2 kişiden 1’inin akp’ye oy vermiş olmasından çok daha kötü. Otobüste yanınızda oturan 2 kişiden 1.1’i Gökçek’e oy verdi demek bu. Ama bir yandan kimle konuşsanız (tanıdıklarınız değil, otobüste filan) şikayetçi belediyeden. O zaman nasıl oluyor da oluyor?

Tüm Gökçek-Karayalçın haberlerinin forumlarında katı fikirler görüyorsunuz. Adamı ne yaptığını sorgulamadan padişah belleyenler var. Sonra, Gökçek’i sevmese ve ne olduğunu bilse de Karayalçın’a da oy vermeyecek bir kesim var. Daha da anlamadıklarım onlar. Ya belediye başkanlığından sevmiyorlar, ya da çok seçime girdiğini düşünüyorlar. e, nolmuş, seçimden sonra sözlerini mi tutmadı? Gökçek’e meydanı bırakması mı gerekirdi?

gokcek-sol
{Hastalıklı kafa bir de karşı tarafın afişi gibi göstermeye çalışmış}

Gökçek – Karayalçın çekişmesi, epik filmlerin hayal gücünü bile aşıyor. 93’te Karayalçın hayatının hatasını yapıp belediye başkanlığını bırakıp parti başkanlığı hırsı yapıyor. 94 seçimine Keçiören’den milletvekili ve iki önceki belediye başkanı olarak giren Gokçek’i iddialı bulan yok. SHP, İnönü’nün arkadaşı Korel Göymen’i aday gösteriyor -ki o da İnönü’nün ülkeye en büyük ayıbı olabilir. Korel Göymen bariz kötü bir aday. Bir defa kimse tanımıyor, sonra fazla beyaz Türk duruyor. Oysa SHP, ya da toplam olarak sol partiler en parlak dönemlerinde. Aynı sırada DSP ve CHP de var. Özellikle CHP’nin adayı çok parlak birisi, şehrin 3 önceki ve şimdiye dek en genç belediye başkanı Ali Dinçer (Yıldız İbrahimova’nın kocası). ANAP’ın adayı da kendine yakışmayan birisi, ODTÜ mimarlığın çok sevilen dekanı. Ayrıca, eski milli basketçilerden -şimdi adını unuttum. ANAP, DYP ülkede güçlüler.

Ama ANAP’tan belediye baskanlığı yapmış olan, MHP eğilimli Gökçek, ANAP, DYP ve MHP’yi kendisinde topluyor. Ankara il genel meclisinde %21 alan Refah, belediye baskanlığında %27 aliyor. SHP de. Zaten akşamın ilerleyen saatlerinde Korel Göymen kendisini başkan olarak açıklıyor. 1-2 saat sonra da Gökçek. Gece sonuclar belli olmuyor. Sayım sabah devam ediyor. Öğlen civarı açıklanıyor sonuç ve şaibeler hiç bitmiyor. 6 bin oy farkla kazanıyor Gökçek. DSP’nin oyu %7.76, CHP’nin %2.

5_k-2

Sonraki seçimde birleşmiş CHP’de, yıllardır hep o mutlu günü bekleyen Baykal’a partiyi kaybetmiş Karayalçın, CHP’nin Ankara adayı olarak dönüyor seçimlere. Gökçek yerini sağlamlaştırmış. Ülkede Fazilet ve DSP çok güçlü, MHP de onlara yakın. Özellikle iyi hatırlıyorum, Karayalçın ve sol gelmesin diye tüm sağ Gökçek’te birleşiyor, örneği görülmemiş şekilde. Özellikle MHP, Ankara il genel meclisinde 1.parti, 21.42 ile, ama bel.başk.lığında yarısına yakın, 11.82 alıyor. Koskoca DYP bel.başk.lığında 2.63 alıyor.

Yine çekişmeli sonuçlar. Sonraki sabah durum hala belirsiz, ODTÜ uluslararasına hoca olarak dönen Korel Göymen’le bizim bölüm başkanı merdivende nedir durum diye konuşurlarken oradan geçiyorum. Kaybettik diyor. İyi biliyor tabi adam, sonradan gelen oyların nerelerden geldiğini. Karayalçın %32 alsa da %34 alan Gökçek’e kaybediyor.

2004 seçimi. Karayalçın artık marjinal bir partinin başkani. Ama yine de seçime giriyor. Gökçek iyice kral olmus şehirde. Nasıl oluyorsa. O siralarda DSP, ANAP bitmiş. DYP, MHP ile beraber %10’ar civarında ülke genelinde. DTP’cilerle giren SHP %5. 80’lerin ANAP’ı gibi tek partileşen AKP ülke genelinde %41.67, Ankara il genel meclisinde %49. CHP Ankara il meclisinde %21, ama belediye başkanlığında %13. Karayalçın, partisinin Ankara meclisindeki %7.62’sini bile neredeyse üçe katlayip %21 aliyor. Toplami %34 ediyor. %1’lik DSP’yi bile eklesen 35 ediyor. Ama Gökçek %55.35 aliyor.

Ve bugüne geliyoruz. Şimdi Ankara’da sandık başına gidecek herkesin penceresinin karşısındaki binaya bi daha olmasın yazmak istiyorum. Gökçek’in Akp adayı olup olmadığının belli olmadığı günlerde (iyi azap çekti adam) içimde ikircikli bir hal vardı. Seçimde Karayalçın’a kaybettiği akşamki yüz ifadesini görmek için uzay mekiğine binecekler kadar para verebilirdim. Ama diğer yandan, ya yine kaybetmezse riski vardı. Son yıllarda büyükşehir sınırları Akp’li bölgeleri alacak şekilde genişledi (pişkin pişkin söylüyordu bunu Gökçek, hala nasıl kazanacaklar diyerek). Tek olumlu faktör, Mhp’liler artık enayi yerine konulduklarını anladı. Adayları doğru dürüst bir adam. Üçlü bir bölünmede herşey olabilir. M.Yavaş’ın Gökçek’e yaklaşması ve Karayalçın’ın ikisini geçmesi olasılığı var, ama düşük.

Bütün bunlardan aslında akılda en kalan, solun bugün nasıl bir korku ögesi haline gelmiş olduğu. 90’ların başında halkın partisi olan shp-chp’nin artık ülkenin %70’inden çok uzaklaşmış olması. Onların değişiminden de çok, halkın sol olmasın da kim olursa olsun güdüsünün nereden geldiği. Genç erkeklerin idolü Acun ya (niye: çünkü bir birikimi olmadan oraya yükselmiş olduğunu sergiliyor), onun gibi bir algı mı? Bakın, sağ oldukça siz de kirişi kırabilirsiniz. Yemek için hepimize yetecek kaynak var. Bakın bana, bakın bana. Hem pişkinim hem nasıl da zenginim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s