h1

İki duygusal ve sempatik karakter

11 Ağustos, 2009

Amerikan dizileri hep cool olmasına özenilmiş karakterleri çağrıştırıyor bana. Ama demek ki artık o cool’luk sıradan insanlara uzak gelmeye başlamış ki gayet duygusal ve ‘kaybeden’ karakterler çıkıyor dizilerde.

Ø Chuck, bir an bile rastlasanız bırakamayacağınız bir albeniye sahip, çok şeker -dizi olarak. Hikayenin bir sürekliliği olsa da çok kolay izlemesi, hemen anlıyorsunuz neler döndüğünü. Tam öyle sıkıldığınız bir anda rastlamalık, hemen kafanızı dağıtıyor. Ben de hep öyle seyrediyordum zaten. Gece 1’e doğru başlıyordu. İlginç, orada da yalnız geçirdiğim son gece toplandıktan sonra yatmak üzereyken 2’ye doğru Italia 1’de karşıma çıktı Chuck.

Chuck yakışıklı ve uzun boylu ama sonuçta bir ‘loser’. Tehlike belirince çok korkuyor, saklanıyor, yerlerde sürünüyor filan. Hem BestBuy muadili BuyMore’da çalışıyor. Yalnız, geçen haftaki son bölümünde bir değişim geçirdi. Tam Neo’laştı. Bakalım gelecek sezon nasıl olacak. O ezik Chuck’ı arayacağım ama. Zaten biteli beri arıyorum diziyi, alışkanlık yapıyor.

Dizi sevimli derken harika anlamında değil tabi. Mümkün olduğunca kolay olsun diye çok az kişi tanımlanmış her kısımda. Bir tek üstleri var örneğin üç kişilik grubun, kadın bir general, o da videoyla bağlanılan. Sonra, Chuck’ın giysisi, sürekli siyah pantolon, dışına çıkmış beyaz gömlek, siyah kravat, siyah Converse, fazla kurgulanmış duruyor. Bir de sürekli mükemmellik bekleyen abla tiplemesi Amerikalılarda sevmediğim ne varsa barındırıyor. Ayrıca, son bölümlerden birinde sert ajan “Yeni yönetim waterboarding’i yasaklayalı beri konuşturmakta zorlanıyoruz” dedi ki pek olmadı bu laf (dizi de ne kadar yeniymiş).

NUP_111042_0812

Ø Pushing Daisies‘te de kızın adı Chuck. Sanırım aslında e2’da olduğundan çok görmüyordum bu diziyi. Bu aralar haftasonları cnbc-e’de (e1 desek?). Bir an bile rastlasanız çok dikkat çekiyor, grotesk havasıyla. Anlatıcı dışsesin de katkısı çok tabi bunda, masalsı mekanlarla beraber. Ama o dışsesi fazla kullanıyorlar bence, zaten hikayeyi anlatmanın en kolay yollarındandır bir dış sesle anlatmak.

Adam, yani turtacı Ned, yine uzun boylu ve yakışıklı. Üstün bir özelliği de var, ölüleri dokunarak diriltebiliyor (genelde 1 dakikalığına -aşağıda bahsettiğim Torchwood’dan almışlar sanırım bunu-, sonra tekrar dokunup geri gönderiyor). Ama çok duygusal biri, bakışları çok hüzünlü. Sevgilisinin aslında ölü olmasıyla da ilgisi olmalı bunun. Anladığım kadarıyla diriltmiş Chuck’ı ve o yüzden şimdi tekrar dokunamıyor. İlginç bir denklem. Yanyana yataklarda birbirlerine doğru yatıp konuşmaları çok hoş. {Alakasız bir çıkarım isterseniz aşkın aslında ne kadar azının cinsellik olduğunu da gösteriyor bence}.

pushin_daisies_3

Reklamlar

2 yorum

  1. Pushing Daisies geçen kış oynuyordu Cnbc-e’de. Bunlar çocukken arkadaşlarmış. Ned kendi annesini dokunarak diriltip 60 sn. sonra yeniden dokunarak “uyutmadığı” için Chuck’ın babası ölmüş. Ama bunu sonradan öğrendik. Chuck gemi yolculuğunda öldürülüyor. Ned’de çocukluğundan beri hayranı olduğu kızın cenazesine gidiyor, ama canlandırdıktan sonra bir daha ölmesine içi elvermiyor. Galiba çocukken de aşıkmış kıza. Neyse, Chuck hayatta kalıyor, ama cenazeevinin açgözlü sahibi ölüyor. (susup nefes alıyorum) Bu arada ben Intersect Chuck’ın son bölümünü kaçırdım sanırım… tekrarlarda illa denk gelir bir gün. Loser moser, hoş çocuk 😉


  2. öyle canım, ikisi de çok hoş adamlar. maalesef. kızlar aynı derece değil. kız olan chuck hoş ama hepsi o kadar. özellikle intersect chuck’ın sevdiği kızda cazibe yok.
    son bölümde bayağı olay oldu. seyretmen gerek.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s