h1

bir iyi film, bolca iyi dizi, bir de eskiden kamu hizmeti yapan bir kanal

14 Eylül, 2009

I. Bir Shakespeare tiradına rastladım dün gece. Hangi oyundaydı diye aradım, Hamlet’miş ve Withnail & I’da da geçmiş. Withnail & I pırlanta gibi bir filmdi. İki işsiz ve sapına kadar parasız aktör ve bir haftasonu için gittikleri ama neden gittiklerini bilmedikleri berbat bir köy kulübesi. O kulübe (cottage) satılıkmış Guardian’ın haberine göre. Filmde bile burası yaşanacak gibi değil diyorlardı, artı kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerdeydi ama filmin hayranlarından medet ummuşlar. 150 bin pound istiyorlarmış.

Withnail-and-I-001

II. Filmdeki iki aktörden Withnail’i tanıyoruz (Richard E. Grant), Bright Young Things’ten, çeşitli Robert Altman filmlerinden, Henry&June’den, Hudson Hawk’tan, hatta Spice World’den. Ama filmin ismindeki I bilinen biri değil. Bazı Amerikan filmlerindeki şaşkın, kısa boylu ve kıvırcık saçlı adama ne kadar da benziyor diye düşündüm. Zaten seyrederken de aynı şeyi düşünmüştüm. Sonra o benzettiğim adamın kim olduğunu bulayım dedim. Nerde vardı, nerde vardı? Hah, hani kuzeni uzaylı olan bir adam vardı, uçuk kaçık bir diziydi, Mork ve Mindy gibi, neydi adı? Eski dizilere bakarken rastladım, Perfect Strangers.

Bulduğum sitede envai eski dizi var. Ortak hafızadakiler bir yana, eminim herkesin çoktan unuttuğu birçok dizi sıralanmış (biraz çorba gibi olsa da). Güzel ve Çirkin’i-Beyaz Gölge’yi-Aşk Gemisi’ni dedem de hatırlar da, ya genç kadının, kendisini timsahlara yedirip öldürmeye çalışan kocasından intikam almak için estetik operasyon geçirip geri döndüğü Cennete Dönüş’ü, ikisinde de genç bir kadının gizemli bir adaya gittiği mini korku dizileri Martı Adası’nı-Girdap’ı, uyumsuz iki kardeşin dedektiflik yaptığı Simon&Simon’ı, onunla dönüşümlü olarak hangi dizinin yayınlandığını, bu dizinin bir kovboy dizisi Smith ve Jones olup olmadığını (emin olamadım da), bu dizideki Smith (Ben Murphy) başka başka dizilerde çıktıkça (Piyango, Görünmez Adam, Berrenger’s) yine bu adam oynuyor dediğimizi, isimleri bile dünyanın en güzel işi gibi gelen Serüven Adası’nı, Hayal Adası’nı?..

III. Ama inanılmaz olan o kadar diziyi TRT’nin çoklukla tek, kısa bir dönem iki kanalında görmüş olmamız. Şu anda envai kanala sahibiz ama oynayan kaliteli dizi belki de daha az. Özel kanallar sadece izlenme peşinde olabilir ama kamu televizyonunun amacı farklı olmalı.

Bu arada, iyi demişken, sinemada çok seyredilenin illa iyi film olmadığını artık herkes biliyor -10 yıl öncesine kadar Sinan Çetin tersini iddia ederdi, ama hele son yıllardaki çok seyredilen Türk filmlerinden sonra onu dinleyen olmaz herhalde-. Ama iş iyi diziye gelince herkesin aklına en çok seyredilenler geliyor. Oysa arada temelde çok fark yok (katılmayan 5 dk. Aşk-Memnu’yu izlesin). Diziler para için yapılıyor diyebilirsiniz. E, filmler de öyle. Nasıl bazı sinemacıların farklı amaçları varsa bazı tv yapımcılarının, mesela BBC’nin de amaçları farklı olabiliyor. Bizim dizi oyuncularımız ‘dizilerde yaptığımız sanat filan değil’ diyorlar bir süredir. Evet, sizin yaptığınız değil. Ama bir David Lynch filmi sanatsalsa bir David Lynch dizisi (Twin Peaks) niye olmasın?

IV. Zamanında tek bir kanalda harikalar yaratan TiaRTi şimdi neler yayınlıyor peki?

14:55 Sufi Klipler
15:00 Türk Sineması “Yunus Emre”
16:45 Minyatürle Anlatılır Aşk
16:50 Gönül Makamı
17:10 Kur’an Işığında
17:40 Ramazan Sevinci
19:33 Ana Haber Bülteni
20:10 Hava Durumu
20:20 Spor
20:25 Ramazan Güzeldir
21:10 Zoraki Başkan
22:55 Kısa’ca Ramazan
23:15 Telve
23:25 Endülüs
00:10 Günün Ardından
00:30 Sufi Klipler
00:35 Yabancı Sinema “Dünyalı”
02:10 Anadolu’da Oruç Mevsimi
02:35 Ramazan Güzeldir
03:05 Sufi Klipler
03:10 Sahur Zamanı

Sanki Kanal 7’nin programına bakıyoruz. Devletin televizyonunun herkese eşit mesafede olduğu artık hiçbir şekilde söylenemez.

Reklamlar

4 yorum

  1. Ve ayrıca TRT Çocuk da sapıtmış durumda. İlk açıldığında yerli program sayısı çok azdı. O alanda üretken olmadığımız için genelde yabancı çocuk programları ve çizgi filmler yayınlıyorlardı. Şimdi yerli yapımlar arttı. Elbette ki hemen hemen hepsi alttan alttan dini göndermeler yapan feci programlar. Mesela berbat bir Keloğlan animasyonu yapmışlar, arada ilahiye benzer mevlamlı falan bir şarkı. İsmail Cem’in ölümünden kısa süre sonra çıkan bir veda kitabı vardı. Orada TRT yıllarını anlatırken, kanalın her yeni gelen hükümetin elinde nasıl oyuncak olduğunu ve onun yönetime getirildiği yıllarda tüm bunlarla başa çıkmak için neler çektiğini anlatmıştı. Gene aynı yapıya döndü işte.


  2. pardon, geç cevabıma. ben şu anki politik tavrın öncekilerden de farklı ve berbat olduğunu düşünüyorum. her zaman hükümet ve politikaları yanlısıydılar. hep milliyetçi, hep sağ eğilimli. ama şimdi buna bir de açıkça dini ideoloji yayma güdüleri girdi. sanırım gerçekten de kanal 7’nin birçok yöneticisi buraya geçti. arada eskiye benzeyen programlar olabiliyor ama çoğunluk mumuhafazakar yapımlarda. bence artık tepki vermenin zamanı geldi. chp 2 yıl kadar önce bir soru vermişti mecliste, trt’deki dini programların arttığına yönelik. trt genel müdürü de bizden önce haftada 2 program vardı, şimdi de öyle demiş, öyle kalmıştı. orada kalmayacak birşey yapmalı artık.


  3. RTÜK ne iş yapar bu ülkede bilen gören varmı acaba ?


  4. […] Richard E. Grant (kendisinden yakınlarda Withnail & I vesilesiyle bahsetmiştim) ve Sarah Jessica Parker (Steve Martin’e çok uygun bir partner) filan […]Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s