h1

Mantar Cücelerin Köyü*

11 Mayıs, 2010

Yılsonunda ‘bu yıl neler olmuştu’ programları olur ya, ülkede o programlarda yeralacak olaylar her gün oluyor. Birçok zaman günde birden fazla. Kendi gündemimle demlenirken yan gözle görüyordum dün birşeyler olduğunu.  Aynı gün bir skandal, bir de suikast haberi. Algılayamadım baştan, bunlar aynı şey mi, değilse birbiriyle bağlantılı mı diye. Normal, sıradan bir ülkede 10 yılın olayı olacak şeyler. Biz fena halde alışmış durumdayız sansasyona.

__________________

3 hafta kadar önce çok netti görmesi. Akp anayasa tartışmalarında fena sıkışmıştı, her yerden darbe alıyordu. Birden 2 yersiz konu birden patlatmıştı Tayyip (aman Tayyip oy Tayyip). Başkanlık sistemine geçelim dedi, sanki ortada öyle bir konu varmış gibi, ya da kısa zamanda bu konuda birşey yapacakmış gibi. Bir de paralı askerlik gelebilir dedi. Sanki genelkurmay istemese birşey yapabilecekmiş gibi (yani Başbuğ’la konuşmadan böyle bir açıklamanın anlamı varmış gibi). Tüm medya da bu iki konunun üstüne atladı, 2 hafta bu konuları tartışıp durdular.

Kısacası, Tayyip’in danışmanları tüm medyayı istediği gibi salladı.

Bugünlerde olanlara bu gözle bakınca, akp’nin anayasa oylamasında aldığı darbe, sonra referanduma giden yol, zamanlama tam.

Ben her zamanki gibi Gökçek’e bakalım diyorum. Seçim öncesi Turgut Altınok’u da böyle safdışı bırakmıştı kendisi. Tayyip’in bir türlü yıkayıpkurtulamadığı kirli eli kendisi.

[Aynı Gökçek ligde son maçlar öncesi şike teklif ettiler derken kendisine göre game teorik davrandı, maçtan önce böyle bir açıklama yapayım da kimse şüphelenmesin diyerek.]

Bu arada bu olayda Tayyip de ne kadar aşağılık olduğunu bir kez daha gösterme firsatını kaçırmadı. Ne demek ya, “Bu sözler de olayın kendisi kadar düzeysiz ve çirkin”. Ve “Yalanlamada bulunmaması” filan. Kendisini bu olayın üstünde tutması çok kolaydı oysa.

__________________

*Sizin Şirinler diye bildiğiniz Les Schtroumpfs’u çizgi filmden yıllar önce Mantar Cüceler olarak okurdum ben. Çok daha güzel bir isim di mi?

Reklamlar

One comment

  1. keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner!

    oynanan oyunlardan başım döndü, mîdem bulanıyo, inmek istiyorum ben.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s