h1

Military Intelligence (5)

19 Şubat, 2011

– Düzeysizlik tüm kanallara yayılan birşey olabilir, ama bunun şampiyonları var. Şov tv sınır tanımayanlardan. Bir yarışma yapmaya başlamışlar, direk Atları da Vururlar. Tam o, tıpkısının aynısının burnundan düşmüşü. Ama bu yapımcılar, kanal yöneticileri, vs. hiç kendi çalıştıkları alanların en önemli filmlerini de mi bilmezler? Bilip izlemiş olsalar ister istemez mideleri kaldırmazdı böyle birşeyi.

– O kadar Mısır (Amerika’da o kadar turkey esprisi yapılır, bizde ilginçtir, şimdiye dek tek bir mısır esprisine rastlamadım, mesela bir gazete bile Patlamış Mısır diye manşet atmadı) tartışmasına denk geldim, bir kişi de “aynı şey bizde olmaz, çünkü biz fazla konformist olduk; bu dünya düzeninin zaten bir numaralı amacı devrimlerin olmadığı bir hayat. O yüzden tüm dünya şaşırıyor birilerinin böyle şeyler yapabilmesine. Ama zaten onlar da dünyanın 17. ekonomisi olsaydı böyle şeyler yapamazdı” demedi. (Bir liberal de bu söze ‘diktatörlükle dünyanın 17. ekonomisi olunmaz zaten’ derdi, müjganla ben aynada bakışırdık).

– Bir süredir NTV’yle ilgili önemli bir hayal kırıklığı yaşayan tek kişi ben miyim? Ben ilk başlayalı beri bir NTV hayranıyım, ama bu kanal özellikle bu sezon minimum sayıda program ‘üretiyor’. Birkaç kişiyi çağırıp tartıştırmak yapılabilecek en ucuz program. Ben hergün bu formatı uygulamalarını bu ucuzculuğa bağlıyorum. Program üretmek ciddi bir araştırma ve çaba gerektirir, ister belgesel yap, ister bir haberi işle, birşeylerin üzerine git, birşeylere dışarıdan bak, birilerinden fikir al, bilgi topla… Yapılacak o kadar çok şey, o kadar çok alan var ki.

– Gelelim yazının amacına, hatta misyonuna (diğerleri dolgu malzemesiydi). Tüm zamanların en iyi dizisi dememek için kendimi zor tuttuğum, ama en azından rahatlıkla en iyi polisiye ve casusluk dizisi Spooks başlıyor. BBC’de (BBC prime’ın yeni adı olan BBC entertainment’ta). Pt.leri 22:40’ta ve tekrarı Pz. 00:20’de (ilk bölüm oynadı, ama tekrarını hala izleyebiliriz). Aslında birbirine tam bağlı sayılmaz bölümler, yarı bağlı.

Dizinin iyiliği şurada ki en ufak fazlalığı yok, çok fit. Tempo, daha doğrusu gerilim hiç düşmüyor, çok heyecanlı, ve zaman zaman cidden duygusal (bir Amerikan dizisi olsa bu kadar casus hikayesi içinde duygusallık fazlalık görünürdü yapanlara).
Ve son derece açıklayıcı. Spooks seyredeli beri ülkelerin işleyişine, dış politikasına farklı gözle bakıyorum. Devlet içinde devlet içinde devlet nasıl olur, yabancı ülke dediğiniz şey nasıl da homojen değildir, kurumlar nasıl savaşır, daha iyi anlatan birşey olamaz.

Bir yandan da çok acımasız -hayat gibi-. Karakterlerle kaçınılmaz bir bağ kuruyorsunuz, her iyi dizide olduğu gibi, ama bir süre sonra bir şekilde ayrılıyorlar, öyle gerekiyor, ve farklı biri katılıyor ekibe.

[en uzun süreli spook’lardan Rupert Penry-Jones, nasıl diyeyim… fazla düzgün tipli].

Dizinin Amerika’daki ismi MI5. Ben de herhalde spook British bir kelime, Amerikalılar anlamıyor ve aynı dili konuşan ülkeler arası tercüme yapılıyor -ne saçma- diye düşünmüştüm, ama spook Amerikan kaynaklıymış aslında. Ama zamanla daha çok CIA için kullanılır olmuş. MI5 ise ülke içiyle, iç güvenlikle ilgili kurum. CIA’in karşılığı MI6 var, dışarıyla uğraşan. Ama MI5, FBI’ın karşılığı da değil sanırım (FBI polis gibi de çalışıyor dizi ve filmlerden anladığımız), MİT’in sadece içeriyle ilgilenen kısmı gibi.

1. dünya savaşı sırasında oluşturulmuş bu kurumlar. MI1 şifrelerle ilgileniyormuş, MI2 Rusya ve İskandinavya ile (İskandinavların yönü belli değilmiş demek o zaman), MI3 de Doğu Avrupa ile. MI4’u da hava istihbaratı için kurmuşlar, ama zamanla bu kurumlar MI5 ve MI6’ya dönüşmüş. 1992’ye kadar MI5’ın başında kim olduğu bilinmezmiş.
İzleyince göreceksiniz ki gerçekten çekici bir hayat. THY’nin reklamındaki I wanna be a staaar ağzında diyoruz: I wanna be a spyyy.

Reklamlar

One comment

  1. ikinci paragrafda yazanların tamamını olduğu gibi bizim evde konuştuk. ben patlamış mısır dedim, eşim güzel gazete manşeti olur dedi. ben nasıl oluyor da bunlar oluyor dedim, eşim seninki gibi (ama daha detaylı zira çok sever böyle konu başlıklarını ve topa çıkar hemen)bir açıklama yaptı:)Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s