h1

Son bir ayda neler oldu

17 Ocak, 2012

ô Ayhan Çarkın, Fırat Tanış rolüne soyundu. Mezar arama görüntüleri, “buralar çok değişmiş, tanıyamadım” demeçleri nasıl da tanıdık.

ô Fransız mallarını boykot ettik. Durun, yoksa etmedik mi? Megane satışları arttı derler. Modern zamanların boykot fikirleri de en fazla bir haftada unutuluyor. Bizim boykotlarımız müthiştir zaten. Hep anlatırım, Öcalan’ı iade etmediğinde İtalya’yı ülkece boykot etmeye kalkmıştık da kendisine İtalyan süsü vermiş türlü mobilya firmalarımız pek korkmuştu. Bu arada, ulaştırma bakanlığı da kablo tv’den RAI’yi çıkartmıştı -cezayı izleyiciye keserek-. Sonra Öcalan yakalandı, aradan aylar, yıllar geçti, ama RAI geri dönmedi.

Fransa konusunda herkes konuştu da kimse o kararın bir mantığı olduğundan bahsetmedi (bir tek Nişanyan: bu Fransa’nın kararı üzerine, bu da katliamın sebepleri üzerine [alttaki yorumları da okumak gerek]). Bugün çıkıp da “Almanlar Yahudilere soykırım uygulamadı” demek fikir özgürlüğü kapsamında değil, bir nefret suçudur. Almanlar ’85’te yasalarına eklemişler bunu. Avrupa Konseyi de Yahudi soykırımını inkar etmeyi, önemsizleştirmek, övmek ve haklı göstermekle aynı suç kapsamında almış.

Ermeni katliamına, Yahudi soykırımı ile aynı tanımı vermek en azından tartışma konusu (ve o parlamento kararının da çuvalladığı yer orası), ama arkasında böyle bir mantık olduğunu unutmamak gerek.

ô Devlet, 35 vatandaşını öldürdü. Şimdi, iyi biliyoruz ki devletin vatandaşlarını öldürmesi yeni birşey değil. Ama ilk defa böyle bir katliam bu kadar ayan beyan ortadaydı. Ama her zamanki gibi, bu olayı eleştirmek, hatta Uludere demek bile suç oldu (kendi döneminde yapılanları kendisiyle özdeş gören, o yüzden de sahiplenen bir hükümete daha sahibiz). Ece Temelkuran’ın gazetesinden kovulması gibi.

Hemen sonrasında Başbuğ’un tutuklanması ve gündemin birden değişivermesi de gösteriyor ki bizim kamuoyumuzu yönlendirmek acaip kolay. (Bir olay bir hafta sonra çok eskimiş, konuşmaya bile değmez oluyor). Mesela ben olsam tam şu anda merkez-hafif sağ-bol popülist ve anti-batıcı bir parti kurar, ortaya istediğim gibi komplo teorileri atar, onlar tartışılırken ben de kendi propagandamı yapmış olurdum. Çok net %10 üstü oyu var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s