h1

“Ben oğlumu, yok, hatta kızımı papaz-vaiz okuluna göndermek istiyorum”

14 Mart, 2012

Ekranda dönüp duran, kızları eğitime gönderme konulu, sonradan Tayyyip’in konuşmasının da katıldığı kamu spotunun zamanlamasına ve bugünlerde bu kadar yoğunlaşmasına dikkat. Açıkça yasa tasarısıyla kaynaştırıp “Biz 4+’yla kızlarımızı okula göndermeyi hedefliyoruz, chp karşı çıkıyor” imajı verme amacındalar.

Yasa komisyondan geçer geçmez “halkımızın gönlü ferah olsun (bu ifadeyi ben eklemiş olabilirim, ama anlam oydu), imam hatip’lerin orta kısmı açılacak” diye müjdeledi eğitim bakanı. Dedim ya bi’ aşağıda, tüm amaç oydu zaten. Üstelik, 28 şubattan intikamını 1 yıl farkla aldılar. Artık 11 de değil, 10 yaşında kapanarak okula gidebilecek çocuklar.

Seçmeli alevi dersi eklenebilecekmiş, elma şekeri verir gibi. Tüm din dersi tartışmalarında aynı şeyi düşünürüm. Din dersi haftada 2 saat (hatta bazı yıllar tek miydi?). Tabi önemsiz değil, özellikle prensipte, ama pratikte 2 saatle kimsenin kafası yıkanmaz, müslüman olmayanlar da -genelde tabi- aşırı rahatsız olmaz. Hoşlanmaz (daha din dersi seven kimseyi görmedim), ama ezberler geçersin. Ama tüm okul dini bir okulsa herşey olur. Orada bilime -yeterli- yer olmaz, herşey din süzgecinden geçerek verilir. Ama önemli olan, tek tek konuların nasıl verildiğinden çok hayata bakış açısı olur. Teneffüsler olur, kız-oğlan ilişkileri olur, “sen imam-hatiplisin oğlum/kızım, sana yakışmaz” olur.

Üstelik, ülkede alevi okulu yok, yahudi, katolik-ortodoks-protestan -veya ateist- okulu da yok (küçücük bir ruhban okuluna bile izin vermiyoruz), ama çok yaygın sünni okullar var. O zaman nasıl olur da “isteyen çocuğunu dini okula göndersin” dersin? Bu sadece laikliğe değil eşitliğe de aykırı. 

Kılıçdaroğlu’nun “konu imam hatip konusu değil, sayıları yetmiyorsa daha açalım, isteyen aile çocuğunu imam hatip’e göndersin, ülkenin din alimlerine de ihtiyacı var” sözünü de 5, hadi en çok 10 yıl içinde geri alacak chp.

Hele böyle temel konularda en nefret ettiğim şeylerden biri ikiyüzlülük. Hiçbirimiz salak değiliz, imam hatiplerin meslek okulu olmadığını bilmeyen yok herhalde. Dürüstçe adına dini lise (ve artık ortaokul) bile diyemiyorsunuz, ülkede biri normal, biri dini iki tedrisat olduğunu da kabul etmiyorsunuz. Ama bir gün gelecek, aklı başında birileri bu okulların tamamen kapatılmasını, gereken imamların da iki yıllık meslek yüksek okullarında eğitilmesini önerir. Anca o zaman tartışmaya başlarız, şimdi çok doğal gördüğümüz çarpıklıkları.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s