h1

Alternatif 19 Mayıs kutlama önerisi: Stadyumlarda toplu -ya da topsuz- ….

27 Mayıs, 2012

Evvelsi akşam haberlerde koskoca bakan konuşuyordu. Suat Kılıç. “Samsun’da bir kız evladımızın bir erkek güreşçiyle görüşmesi yurt çapındaki coşkulu 19 Mayıs kutlamalarına gölge düşürdü. Kendilerine Atatürk’ün sporcuyla ilgili sözlerini hatırlatırım.” Öyle sinirlendim ki gece uykularım kaçtı. Ne desem yetmez, ama şunları dedim:

1. Bakış açısı: Bu bir spor. Nasıl izlerken tenisçilerin etek boylarını, voleybolcuların mayolarını kimse görmüyorsa buna da o gözle bakmazsın. Dansta da bakmadığımız gibi.

2. Hadi bakacak kadar bozuksun, onaylamadın, bunu böyle ifade etmenin kime yararı var? Gelecek yıllarda da bunun sürdürülmesi düşünülmüyor ki, karşında bunu onayladığını söyleyen birileri de yok. O zaman niye söylüyorsun? Basit, en dindar kesimlerin ve patronunun gözüne girmek için. İlla işgüzar bir gazeteci sorarsa da ‘uygun değil ama büyütmeye gerek yok’ der, geçersin.

[Öyle boş adamların sürekli patronlarına yaranmaları gerekiyor haliyle. Hikaye şöyle: kanal d’nin önce sabah programı sunucusu, sonra parlamento muhabiri 2001 seçimleri öncesi, yani tam zamanında tayyyip’e yanaşır. Herşeyin çok hızlı geliştiği, partide henüz çok kişinin bulunduğu günler. Samsun’da alt sıralardan aday gösterilir. Ama akp her yerde olduğu gibi orada da beklenmeyen bir başarı kazanınca umulmadık şekilde mecliste bulur kendisini.]

Bir de bu tip tabu konularda benim kafamın ermediği bir taraf oluyor. Sanki o tabuların haleleri var ve sizin kendi kendinize yaptığınız, başkasını hiç ilgilendirmeyen birşey o tabunun halesine zarar verecek gibi bir tepki oluşuyor. Bayrak yakılması, Atatürk’ün eleştirilmesi de benzer konular, ama en çok din. Ben şimdi çıkıp ‘domuz eti yiyorum’ desem alacağım tepki, ‘ilahları kızdırdın, senin yüzünden şimdi 7 yıl kuraklık olacak’ dengi bir tepki olur. Ramazan’da oruç tutmayanların Anadolu’da gördüğü muamele gibi.

3. Atatürk’ün sporcuyla ilgili lafını hepimiz biliyoruz. Sen açıkça ahlaksız demeye bile korktuğun kızın o laflardan incineceğini hiç mi düşünemiyorsun? Kız ve ailesi utanmazlar mı o laflardan? Oysa kızcağız o gün hemen söylemiş gazetecilere, benim rakibim gelmeyince protokole rezil olmamak için erkeklerden biriyle güreştim diye.

Bu adamlara karşı yapılması gereken şeyi 5 yıl önce yaşlı bir teyze (bu sütunlarda) demişti: “…Ama ah, nerde o eski 1 Mayıslar? Meydanlara kocaman yataklar kurulurdu, yer bulamayan çiftler için. Sevgilimizi alıp gider sevişirdik. Kimse dönüp bakmazdı bile.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s