h1

Gol be! Bu gol Alex’e be!

5 Ekim, 2012

Fener’in bugün Mönchengladbach’a attığı 2. golde Ercan Taner’in neredeyse ağlak, iyice çatallaşan sesle bağırmasında neredeyse böyle (başlıktaki) anlam vardı. Sanki söyleyebilse bunu da söyleyecekti.

Maçtan önce futbolla ilgilenmeyen bir arkadaşımla konuşuyorduk. Aykut kompleksleriyle göndermiş Alex’i, rekorunun kırılmasını istemiyormuş dedi. Etrafındakilerden öyle duymuş. Sokağa çıkıp sorsanız en az %50-60 böyle düşünüyordur. Bazıları düşünmekle kalmayıp Almanya’da maç öncesi olduğu gibi otobüse saldırıyorlar.

Aykut Kocaman bu futbol aleminin en doğru adamıdır. Gassaray’lısına bile sorsan onlar da (en azından aklı başında olanlar) aynı şeyi söyleyecektir. Çoktan unutuldu: ’96’da, şimdikinden farksız vahşi futbol ortamında, şampiyonluk maçı için gittikleri Trabzon’u deplasmanda yendikten (ve bir gol attıktan) sonra kameralara “Trabzonlu meslektaşlarım adına üzülüyorum. Onlar yerine biz de olabilirdik. Bu bir spor olayı, fazla büyütmemek lazım” deyip sonra da Fener’den kovulan birinden bahsediyoruz. Yıllar boyunca da sürekli saygı uyandırmıştır.

Şimdi böyle birine herhangi bir aklı başında ülkede yüklenmek kimsenin kolay kolay aklına gelmez. Ona kompleksli filan denmez öyle kolay kolay. Hele ‘gol rekorunu kırmasın diye Alex’i oynatmıyor’ gibi kafasız bir yorumda bulunmak için direk paranoyak-psikopat kırması olmak lazım.

Düşünün, siz büyük bir takımın hocası olmuşsunuz. Başarısızlık şansınız yok, hem ligde şampiyonluk, hem Avrupa’da başarı bekleniyor, tüm amacınız bu (yoksa kovulursunuz zaten), ama sizi başarıya götürecek ‘muhteşem’ oyuncunuzu, sizin futbolculuk hayatınızda bıraktığınız gol rekorunuzu kırmasın diye oynatmıyorsunuz. Yoksa, bunun o oyuncunun 35 yaşında olmasıyla, birçok maçta berbat oynamasıyla, ve en çok dao varken takımın yeni bir düzene geçememesiyle bir alakası olabilir mi? Artı, Aykut 2 yıldır takımın başında, Alex bu süre içinde ligde 42 gol attı (2 yıl önce Aykut varken en iyi sezonunu geçirdi, geçen yıl yaşla beraber düşüşe geçti). Ama Aykut’un şimdi birden tutmuş kompleksi. Üstelik bu yıl da oynatmamış değil, ligdeki 6 maçın 5’inde oynadı Alex. Rekor derdi olsa artık hiç oynatmazdı.

[Zaten bu, boyu sizi geçmesin diye 17 yaşına geldiğinde oğlunuza kalsiyumlu gıdaları yasaklamak gibi birşey. Hah, tam benzetmeyi buldum: Siz kayınvalideye diyorsunuz ki “Artık bizde uht’li süt içilmiyor, oğlanın da uht’li süt içmesini yasakladım”. Aklı hep komploya çalışan valid’anım da diyor ki “bak bizim damata, kendisinden uzun olmasın diye oğlanın süt içmesini yasaklamış”. Tüm aile efradı da buna inanıyor. Oysa sizin gayeniz uht değil, günlük süt içsin, eve hep günlük süt girsin. O ana dek ailenin gözdesiyken birden herkes size arkasını dönüyor, eşinize ‘boşa bunu’ deniyor, filan fıstık.]

Şu an savaşa ramak kalmışken bile ülke gündeminin 1 numaralı konusu Alex ise bunun tek nedeni milli sporumuzun çekişme olmasıdır. Konuyu buraya getirip hem Alex’in hem Aziz Yıldıvım’ın egolarını şişiren de herkesin sürekli konuyu kaşıması oldu zaten. Aykut da bu iki ego arasında kaldı. Bugün, hem de iyi bir galibiyetten sonra bile gördüğüm kadarıyla çok yıpranmış (Arınç’ın Tayyyyip için dediği gibi saçları beyazlaştı, yaşlandı yiğidim).

Ritfan 2-3 hafta önce “Fener seyircisi Aykut’u sever, ona sahip çıkacaktır” diyordu. Bu ülke kime sahip çıkmış ki ona çıksın? Tek bir isim söyleyin bana.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s