h1

Ülkemden nefret edilecekse ben ederim, sen karışma!

6 Şubat, 2013

Sarai Sierra konusunu Amerika’daki bir arkadaşım yazınca öğrendim geçen hafta. “Burada tabi ki çok konu oldu medyada, CNN’deki yorumlarda orada yaşadıklarını anlatan bir kadını hemen Türk düşmanı ilan etmişler; ben bir vatan haini olarak çevremdekileri bilgilendiriyorum TR hakkında” diyordu.

Birkaç gün sonra herhalde tahmin edilebilecek son gerçekleşti. Ondan sonra merak edip ilgili haberleri okudum, çeşitli yerlerden. Öğrendikçe üzülmek değil, kahroluyor insan. Buraya gelip öldürülen isimsiz kadın, işin içine girdikçe iki çocuğu olan, hayat dolu, muhtemelen maceracı bir ruhla İstanbul’a gelen birine dönüşüyor. Beraber geleceği arkadaşı son anda iptal ediyor filan. İstanbul’da -sanırım- Tarlabaşı’nda bir pansiyonda kalıyor. Oradan 2-3 günlüğüne Amsterdam ve Münih’e gidip geliyor (bundan sonuçlara varmış birçok kişi ama sadece saçma planlanmış bir tatil de olabilir).

Neyse, sonra CNN’deki haberin yorumlarını okumaya başladım. Ve saatlerce başından kalkamadım. Binlerce yorum vardı ve birçoğundaki cehalet, yabancı ve İslam düşmanlığı, cahil olduğunu bilmeyip bir de o cehaletle mantık yürütenler tam anlamıyla hipnotize etti beni. Bende de çok zararlı bir huy var. Mantıksızlığa gelemiyorum.

Arkadaşım yazdığı anda ülkedeki kabalıktan nefret ettiğimi; bu kabalığın sadece inceliğin yokluğu anlamında estetik birşey değil, daha temelde, birarada yaşama kafasına sahip olmayan bencil yaratıklar olduğumuz anlamına geldiğini düşünüyordum. Hergün dışarıda veya haberlerde gördüğünüz birçok şeyi bunla ilişkilendirebilirsiniz. Trafikte yaşadığımız günlük sıkıntıları da bazı durumlarda neredeyse canınıza kastedecek salaklıkları da. Yolda giderken hiç olmadık bir şeye sinir olup neredeyse sizi öldürecek bir hareket yapan kafa, batılı yalnız bir kadını da ne yazık ki öldürür.

Böyle düşünüyor muyum? Düşünüyorum. Dışarıdan yabancı bir arkadaşım, bir genç kadın ülkeye yalnız gelecek olsa karanlıkta kalabalık yerlerin dışına çıkma, taksilere duraktan bin, der miyim? Derim.
Bunlar böyleyken şu yorumlar insanın kendi tepkisinin çok çok önüne geçiyor. Nefretinizi toplayan ülkeyi savunur buluyorsunuz. Eklemem gerekir ki Türkiye’yi savunan ya da doğru anlatan çok sayıda Amerikalı da var. Ama eşit bile olsalar salakların, ya da daha doğrusu salak-kibirli-alaycı-ırkçıların doğru anlatanlar kadar olması da yeterince sinir bozucu zaten.

Sadece bir çeşni. Bir yorumun ara vermeden altında olanlar ona cevap:

– A goat has more rights than a woman in Turkey.
– And better looking.

– Anyone traveling to Turkey for vacation is a fool.
– Some people have more desire to see outside the confines of the US. Her chances of getting murdered here are probably higher than in Turkey. Think outside the box for once in your life.

– she was too pretty to be an arab, they spotted her a mile away.

– Another arrogant, self centered New Yorker gone. Boo Hoo. At some point you people may realize that, in spite of your narcissism, the world is not looking out for you. Go to a third world country, accept the consequences.

– Don’t go on vacation in dirthole parts of the world-it’s never worth it.

– the movie midnight express should be required for all people 18 and up before they leave the USA

– Turkey, in my humble opinion, is not a great place for female travelers, esp a solo one. It’s technically located on both Asia and Europe, but culturally its definitely far more Middle Eastern than European. I was there several years ago, traveling with another female friend, both in our early 30s at the time. Every single person we met, from the waiters to the bus boys to the cab drivers and shop keepers to random people walking by you in the street everywhere, either wanted to date us, or be our travel agent, or help us buy rugs, i mean, we were approached nonstop every single day. It felt like constant harassment – i hated it. I have travelled to some 30+ countries, many of them as a solo female traveller, and never been in such situations before, where locals in the service industry are consistently so aggressive with foreigners.

– I lived in Istanbul for two years as a single woman, and, for the most part, was cared for and protected by the people around me. Bad experiences were definitely the exception – no more common than they are in America – and I am saddened to hear that this has happened in such a hospitable place.

– How STOOPID was her husband for letting he go ALONE to a third world nation that worships camels more than human life???????

– Sorry for their loss but I’m sure the Obama administration will send them billions of our tax $ to be more cooperative like the Muslim brother scum!
– This is a story about a missing person. A human life is lost. Although one can discuss the issues of the story and the outcome, to be intentionally sarcastic or flippant is to advertise the very shallowness, apathy and lack of social grace that we should strive to prove doesn’t exist here in the U.S.

– Why do people, especially single women, insist on going to these evil countries that kill foreigners at the drop of a hat?! Why on earth would a husband allow his wife to travel alone to unsafe countries?!
– Where do you live that a man can legally stop his wife from traveling? Saudi Arabia?

– Only on Saturday last week, 5 people were shot and killed with no reason in Chicago. Before flagging a city/country as “unsafe” keep this in mind that it could happen in any part of the world. Bad people are in everywhere.

– Turkey is not a bunch of Islamists running around causing mayhem in the name of their faith. Turkey is fairly modern by Islamic standards, but Turks do have a reputation for property crime (theft, scams, robbery, muggings) throughout Europe.

– This is a tragic story indeed, but you should stay out of the United States, it has a much higher crime rate than Turkey. Go hang out in West Baltimore, I’ll take Istanbul any day of the week. It’s so easy to stereotype other countries based on our prejudice.
– Maybe you should send your wife or female family member to Turkey.

– I hear Syria is nice this time of year too…

– I am an American female who travelled alone to Turkey recently and never encountered any trouble. I rented a car so didn’t have to deal with taxis too much, but when I did, they were always straight up. I just want to counter those who think a female traveling alone in Turkey is stupid. While there are always language barriers, I mostly found Turkish people to be kind and generous. My heart goes out to the family members of this woman… but please don’t blame this on a Western woman traveling alone in a Muslim country.

– I travel in Europe alone and never have any problems. But I would not go to some places and Turkey is one of them, Egypt another. In those countries women are not free to go about the streets unescorted.
– Woman aren’t allowed to be walking alone ? Where do you get your info from ? Turkey is a secular country and majority of women go to night clubs or bars in Istanbul !

Beni sarsan, açık görülen nefret kadar, onun eşdeğeri, yoldaşı alaycılık oldu. Bu kadar trajik bir hikayede bile duyarlı olamayan insanların acıklı görüntüsü. Tartışma nerelerin daha gezilebilir olduğuna, birbirlerine tavsiyeler vermeye ve birisinin Lamborghini arabasıyla övünmesine bile gitmiş. Yukarıdaki bir yorumda birinin (o yorumu yazan kişinin adı Alvin Gentry, o mudur bilmiyorum ama o isimde bir nba koçu var) dediği gibi:
“Özellikle alaycı veya saygısız olmak, Amerika’da olmadığını kanıtlamamız gereken büyük sığlığın, empati eksikliğinin ve sosyal zarafet yoksunluğunun reklamını yapmak gibi.”

Reklamlar

One comment

  1. ne bu ülkeyi ne de insanını, ne savunmak geliyor içimdem ne de karalamak..ve aynı hissiyat geriye kalan tüm ülkeler ve o ülke insanları için de geçerli…”dağılın lan”…diye bağırmak geliyor içimden…Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s