h1

Bazı şeylerin üzerinden ışık hızıyla geçiyor zaman

16 Mart, 2013

Hep derim, Z’yi seyrettikten sonra önemli olaylarda söylenen “bunu, şu grubun üzerine yıkmak isteyen güçler yapmıştır” tipi laflara bir daha inanmazsınız. Bizim gibi (veya Z’nin ilham aldığı Yunanistan gibi) ülkelerde olayların bir tarafı diğer tarafı sindirmek için yapar büyük eylemleri, ve genelde de sonuç alır. O, bir tarafı suçlu göstermek için eylem yapma işi, basının ve şiddete tepkinin güçlü olduğu, yani olaya duyulan tepkinin olaydan güçlü olduğu yerlerde olur. Yani, bu ülkede solcular öldürülüyorsa bunu sağcılar yapar. Sağcıların iddia ettiği gibi, onları zor duruma düşürmek isteyen kesimler filan değil. Onlar zor duruma düşmezler zaten. Onlara yardım eden ve suçu onların üstlenmesinden memnun olacak başka güçler de olabilir, ama o işin yan tarafı.

Ben sol tarihin karanlık günleri konusunda oldukça cahilim (ve ne yazık ki yalnız değilim). 16 Mart 1978 katliamının ayrıntılarını bugün Orhan Alkaya (ülkenin Öyle Bir Geçer ki’deki balıkçı olarak tanıdığı eski şehir tiy.ları gn. sanat yön.i) anlatınca öğrendim. Siz de bu yazı yerine gugıl-16 Mart 1978 veya Zülküf İsot diyerek aynı şeyleri öğrenebilirsiniz. Ama en iyisi izlemek, o günü yaşayanları dinleyip artık olabildiğince onların gözünden yaşamak: Can Dündar’ın O Gün Belgeseli.

İzleyince bu devletin işleyişi ile ilgili en temel şeyleri öğreneceksiniz. Benim dikkat ettiğim birkaç nokta:

– Bir ablanın “o bombayı benim kardeşim attı” diyerek ortaya çıkması ne kadar acıklı birşey. Hatta bir yerde, yeniden dava açılınca annesiyle beraber ifade verdikleri yazıyor. Hele bir annenin bunu yapması. Çok çok acıklı.

– Başka kaynaklarda bombayı atan, zamanın Ogün Samast’ı Zülküf İsot’un ablası katliam emrini verenin Alpa rslan Tür keş olduğunu söylediği yazıyor, ama o kısmı televizyonda kullanamamış Can Dündar -doğal olarak .

– Beyazıt Meydanı, yüzlerce, belki binlerce ülkücü, okuldan çıkan solcuları kuşatacak, “burası size mezar olacak” diyecek, taşlar atacak, ama bombayı onların arasından ‘başkaları’ atacak. Sonra o başkaları kolaylıkla yokoluverecek. İddia etmesi bile gülünç.

– Bütün bunların arkasında hep CIA ve Mossad var ya, yıllarca görevli polisleri bulamayanlar da onlar, baş şüpheli polisleri emniyet müdürü yapanlar da. Kesin Susurluk kamyonu da İsrail plakalıdır.

– Dava avukatlarının bile yabancı güçler demesi çok yazık.

– Bütün bu iddia sanırım ülkücülerin böyle birşeyi planlayamayacak becerisizlikte veya güçsüzlükte olacağı fikrinden çıkıyor. Oysa büyük bir plan yok ki ortada. Herşey de -aynı Z’deki gibi- göstere göstere, açık açık geliyor. Tek gereken Çatlı gibi, -belki- M.Yazıcıoğlu gibi kararlı, acımasız, işini bilir ve  sözü dinlenen reisler olması.

– Zaten polis-ülkücü işbirliğini görmemek için kör olmak lazım. Zaten nasıl bugün devlet açıkça islamcıysa o gün de açıkça faşist. Polisin de önemli bir bölümü öyle -bir kısmı da solcu.

– Belki garipsenebilecek olan, istihbaratın da bildirdiği gibi, bunun en az 10 gün önceden planlanmış olması. Gayet sabırlı bir eylem.

– Ülkücülerin 12 Eylül için “bizi piyon olarak kullanmışlar” hissiyatı böyle eylemlerden geliyor olmalı. Faşist bir iktidar bekliyorlardı, oysa ordu onlara da sola gösterdiğine yakın bir muamele gösterdi. O zamana dek kolkola oldukları devletten bunu görmeyi beklemiyorlardı.

– CHP hükümette ama iktidar olmadıkları o kadar bariz ki. Zaten onlar -Ecevit suikastının da gösterdiği gibi- can korkusu yaşıyor olmalı.

– Feysbuk’taki ülkü şehitleri sayfasında Zülküf İsot da geçiyor, kendileri öldürünce de şehit olabiliyor herhal. Altında da “Elazığlı olduğu dışında bilgiye ulaşılamadı” diyor. Ne diyeyim, Allah akıl fikir versin.

– Yine aynı sayfada benim gördüğüm iki kişi için (1 ve 2), “16 Mart 1978 günü 1 Mayıs mahallesinde komünistler tarafında yakalanıp yargılandı ve infaz edildi” diyor. Demek tepki, ya da intikam hissi oralara vardı. Bana akla yakın geldi. 12 Eylül öncesi 2000 kişi öldüyse solcular hiç öldürmemiştir diyemeyiz.

– Gelelim, en çetrefilli konuya. Celal Şengör “12 Eylül’ün yapılmış olması doğruydu” deyince çok ciddi bir tepki gördü. Ama olaylara bugünden bakmak ne kadar kolay. Oysa ortada kimsenin can güvenliğinin olmadığı çok açık bir savaş hali varken ordunun yönetime el koyması bir alternatiftir. Devletin kendi işleyişine bırakmalı desen devlet zaten kendi çocuklarını öldürüyor. Bu, yönetime el koyduktan sonra yaptıkları hiçbir şeyi onaylamak anlamına gelmez. Ama en azından 80 darbesinin yapılma gerekçesini, 60 ve 71’den çok farklı olduğunu görmek gerek. Olaya sadece “bizim çocuklar yaptı” olarak bakmak fazla basitçilik.
O günlerde toplumun çok büyük bir kesiminin bir oh çekmiş olmasına, 2 yıl sonra yaptıkları anayasayı %90’ın onaylamasından farklı gözle bakmalı (ama tabi ki o oh, %90’ın nedeni).

– 12 Eylül’le hesaplaşacağım deyip aynı yönetim anlayışını sürdüren ve bütün bu eylemlerin kendi iktidarı sırasında zaman aşımına göz yumanlar benim gözümde en büyük pislikler.

– Ve evet, böyle olayların üzerinden ışık hızıyla geçiyor zaman. Nedeni, o olaylarla yaşamayıp sürekli unutmamız, hatırladığımızdaysa ne çok geçmiş dememiz. Ama böyle günlerden o kadar çok var ki. -Sakın olmasın ama- Birkaç tane daha eklense baştan aşağı bütün bir yıl bu günleri anarak geçecek.
Ama en azından okullarda tarih dersinde okutmalıyız. Bunu kesin yapmalıyız.

Reklamlar

2 yorum

  1. bir itirazım var: “oysa ordu onlara da sola gösterdiğine yakın bir muamele gösterdi”. yok bence hiç öyle olmadı. bunun için şuna bile bakmak yeter: bugün o solcular ne durumdalar (ölü, işkence mağduru, mülteci, eğitimi-işi gücü yarım kalmış, vs.), ülkücüler ne durumdalar (milletvekili, bakan, parti başkanı, iş adamı, emniyet müdürü, vs.)


  2. doğru. aynı, benzer demeyeyim de onlar el üstünde tutulmayı, iktidar olmayı bekliyorlarmış. ama solcularla aynı hücreye atılan, hatta işkence gören ülkücüler de varmış. -mış kadar biliyorum ancak. ama nitelik ve nicelik olarak çok daha düşük olmalı onların yaşadıkları.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s