h1

Biri bizimle oyun oynuyor!

14 Haziran, 2013

Tayyyyip istediği gibi oynuyor hem ülkeyle hem eylemcilerle. O kadar saf kalıyoruz ki karşısında. İstediği gibi olayı saptırıyor, kutsalları devreye sokuyor, sertleştiriyor, yumuşatıyor, tehdit ediyor, istediğiyle görüşüyor. Çağrılanlar da kendilerini vip olarak hissetmek için atlıyorlar. Kamu yönetimini yeniden keşfedip fikirler atıyor ortaya (akil adamlarda olduğu gibi), hep beraber onları tartışıyoruz. Biliyor ki referandum olsa %50’ye sahip kendisi bütün gücüyle bastıracak, karşısında o denli sahip çıkan parti olmayacak -chp olsa o %25. Kampanya boyunca parkı seçen bu terörist eylemlere prim vermiş olur diyecek.

Camide içki, hatta ayakkabıyla girmek gibi (bilmem o camideki yaralı görüntülerini izlemeyen var mı) ilkel toplum kutsallarını kullanıyor. Bir başörtülü kadına vurulmasını -konu gerçek dersek- binlerce insana vurulması gücünde gosteriyor. Tam klasik doğu toplumu sembolizmi iste, yoksa yapan salağın teki der, failini ararsın, aynı sırada yaralanan binlerce insana ne olduğunu araştırman gerektiği gibi. Daha önce demiş olabilirim, tarihin arka odasında Murat Bardakçı ile yıllardir program yapan Erhan Kalyoncu -ki tarih prof.u- vitrininde minik bir domuzcuk biblosu olan bir dükkanın bahsi geçince “girmem ben o dükkana, uğursuz hayvan” diyordu. Prof.u böyleyse toplumu da böyle, başbakanı da.

Görüşmede elimde camide içki görüntüleri var, vaktimiz kalmadığından izletemiyorum diyor, ama oraya gidenlerin hiçbiri “bırakın bu çarpıtmayı, oradaki yaralıların halinin görüntülerine bakın, İst.&Ank.’nın bir bölümünde biber gazı solumamış insan yok” diyemiyor. Ne tartışma hazırlıkları var ne münazara becerileri, oysa karşılarında onlarca yıllardır bunu iş edinmis biri var. Karşısına da hiçbir zaman Amanpour gibi -en basitinden- cevaplarına cevap veren biri çıkmamış. Hep pas atan sorulara maruz kalıyor (yandaş olmayanlar da beceriksiz bu konuda) ve vereceği belli cevaplar karşısında hiçbir hazırlık yok.

Hep orantısız güç kullanan polisler araştırılsın/araştırılacak deniyor mesela ama asıl suçun o kadar gaz kullanımı olduğu geçmiyor. Sanki polisler attıkları kapsülleri kendileri temin etmişler. Tayyyyip’e, bakana, bu kadar gaz kullanımını nasıl emredersiniz denmiyor. Bugün bile biber gazı kullanılacaktır diyen Tayyyyip’e siz soludunuz mu bunu denmiyor. Her medeni ülkede polis böyle karşılık veriyor dediğinde biri de çıkıp hangi ülkede bu kadar gaz kullanıldığını gördünüz demiyor (ben Washington’da bir kere bile görmedim ki çok sert IMF protestoları oluyordu).

Günlerdir referandumu kabul etmeyen platform üyeleri bile bugün olumlu bir yaklaşım diye çıktılar içeriden. Tabi bugünki farklı geçmişse bilemeyeceğim, henüz ayrıntıları duymadık, ama muhtemeldir ki önceki toplantı gibi şiddet tehdidi altında bunun en iyi alternatif olduğuna ikna ediliveriyorlar. Müthiş bir tecrübesizlik, birikimsizlik ortaya çıkıyor ülkede böyle durumlarda.

taksim -11haz -vagustv

taksim -11 haz -guardian

taksim -13haz -Biber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s